Arşiv  listEM  Yardım  Yazışma

Ana Sayfa | Etkinlikler | Birikimler | Ülke Gündemi | Biz Bize | Dağar | Siteler | Sanat | Başka Şeyler  

  "metu-ie-alumni" Listesine İlişkin Tartışmanın Sonuçları Hakkında

 Erol Sayın

 
To: metu-ie-alumni@metu.edu.tr
Subject: [METU-IE-ALUMNI:1429] "metu-ie-alumni" listesine iliskin tartismanin sonuclari hk.
From: Erol Sayin <sayin@ie.metu.edu.tr>
Date: Thu, 01 Jul 1999 19:42:05 +0200
Organization: METU-IE
Reply-To: metu-ie-alumni@metu.edu.tr
Sender: owner-metu-ie-alumni@metu.edu.tr

-----------------------------------------------------------------
Sevgili Meslektaşlar,

Önce şunu söyleyeyim. Uzun bir mail okuyacaksınız, fakat çok önemli.
Lütfen zaman ayırın ve okuyun.

7 Mayıs 1999 ile 13 Haziran 1999 arasında listemizin işlev ve yöntemlerini tartıştık. Bu tartışma, tüm liste üyelerine yönelttiğim üç soruya yanıt aramak için yapıldı. Sonuçta elli arkadaşımız kapsamlı yanıtlar yolladı.

İlk niyetim gelen yanıtları irdeleyerek bir sonuç çıkartmaktı.
Bunu Ercan Erkul'78 kendiliğinden yaptı. Sağ olsun Adnan Dovan'78 da liste istatistikleri ile bize ışık tutuyor. Bu ve tüm diğer katkılara bakınca şu izlenimleri ediniyorum: Listemizde işbölümü spontane oluşuyor. Listemiz hızlı öğreniyor. Listede etkileşim çok yönlü ve zengin. Tartışma kalitemiz ve anlaşma kapasitemiz bazen sert üsluplu da olsa üyesi olduğum diğer listelerin epey üstünde.
Dolayısıyla zeki (intelligent) bir listemiz var, ama biz zaten zeki bir topluluğuz. Bu kişisel bir saptama.

Yanıtların içerik ve bakış açısı zenginliği nedeniyle ve listemizin bir anlamda temel belgeleri olduğunu düşündüğüm için bu iletilerden ilgili bölümleri seçerek bir güldeste yapmak geldi. Hem zamanında bazılarını kaçırmış olanlar için, hem de saklamak isteyenler olabileceğini düşündüğüm için. Kuşkusuz bu yazıların içinden belli bölümleri/cümleleri seçmenin, gönderilen iletinin bütünselliği içinde anlam kazanabilecek bazı yargıları zedeleyebilmesi riskini göze alarak.
Dolayısıyla bu gibi durumlar varsa, sorumluluk yazarlara değil kesinlikle bana aittir. (Tüm iletilerin orijinallerini saklıyorum. İsteyenlere gönderebilirim.)

Bu tartışmayı sonuçlandıran iletiyi şimdi göndermemin nedeni ise, bu sabah listemize 1999 mezunu 27 yeni endüstri mühendisini eklemiş olmanın mutluluğunu yaşıyor olmam. Biraz da onların mezun olup aramıza katılmalarını bekledim. Artık üye sayımız 494. Beş yüze altı kaldı.

Tartışmaya katılan elli arkadaşımızın yıllara dağılımı söyle:
72:1, 76:1, 78:5, 79:1, 80:1, 82:1, 84:2, 85:3, 87:2, 88:3,
89:1, 90:5, 91:2, 92:2, 93:5, 94:3, 95:4, 96:1, 97:7, 98:1.

Belirtmek istediğim bir diğer nokta, kullandığımız mezuniyet tarihleri. Geçmişteki boykotlu yıllar nedeniyle bazı dönemlerde değişik tarihler kullanımı ortaya çıkabiliyor. Çünkü o yıllarda akademik takvim ile miladı takvim çakışmayabiliyordu. Benim kabul ettiğim ilke mezuniyet yılı olarak diplomada yazan miladı yılın kullanılması.

Anımsatmak için liste üyelerine yönelttiğim sorular şöyleydi:

1. Böyle bir listenin gerekliliğine inanıyor musunuz?
2. İlk soruya yanıtınız 'evet' ise, bazı düzenlemeler yapılmasını istiyor musunuz?
3. İkinci soruya da yanıtınız 'evet' ise ne gibi düzenlemeler öneriyorsunuz?
(İçerik, kapsam, tartışma adabı/etik, bir 'ayıklama' komitesi oluşturulması vb.)
4. Daha genel başka önerileriniz/yakınmalarınız var mı?


Gelen yanıtlardan yaptığım seçmeleri kronolojik sıra içinde aşağıda bulacaksınız. (Bazı arkadaşlar değişik tarihlerde iki ileti göndermişlerdi, bunları belirttim).

En başta ise Ercan Erkul'un yaptığı değerlendirmeyi bulacaksınız.
Diğer iletilerden tamamlayıcı birkaç alıntıyı da isimlerini vererek ilgili satırlara ekledim. Değerlendirmenin genel eğilimi başarılı olarak yansıttığını, dolayısıyla bu tartışmanın sonuç belgesi olduğunu düşünüyorum, önerilere uyulmasını öneriyorum.

Bu arada bazı dönem mezunlarının kendi aralarında dönemlerine özel sosyal iletişim amaçlı alt-listeler oluşturduklarını duyuyorum.
Dönemlerin ana-listeyi tamamlayıcı özel listeler yapması durumunda, ana liste için adresleri bulmak ve adres değişikliklerini izlemek çok kolaylaşacak. Her dönemden bir gönüllü bu işi üstlenebilir (Kendilerine 'assistant listowner' unvanı verebilirim :-)). Bu tür bir iletişim o dönem mezunlarının kendi aralarındaki birlikteliklerini pekiştirecek, dolayısıyla genel birlikteliğimize önemli bir katkı sağlayacaktır.
Yerel, ulusal veya uluslararası düzeydeki etkinliklere (Mezunlar Günü, kongre, konferans, fuar vb.) katılımı artıracaktır. Lütfen şu anda bu işi yapanlar ve gelecekte yapmak isteyenler bana kişisel bir mail atsınlar. Bu girişimleri ana listeyi parçalayıcı değil tamamlayıcı olarak görüyorum.

Belli konular çevresinde, eğer listenin genel düzeyinden daha teknik ayrıntılara girilmek istenirse, benzeri 'yatay eksenli' çalışma/tartışma grupları öğretim üyelerimiz ile ortak olarak oluşturulabilir: ERP, insan kaynakları yönetimi, üretim yönetimi, MCDM, teknoloji yönetimi... gibi.
İlk öneri ve duyurular ana listede yapılır. İlgilenenler sanal ortamda bir araya gelir ve bir alt-listenin temelleri atılır. Sonuçlar özetlenerek ana listeye taşınır. Kim bilir belki ileride Bölümde bu grupların çalışma toplantılarına ev sahipliği yaptığımızı görürüz. Ya da biz öğretim üyeleri sizlerin kentlerinizde düzenleyeceği toplantılara geliriz ;-) Bu toplantıları da ana listede duyururuz. Biçimsel olarak da Yöneylem Araştırması Derneği'nin çatısı altında çalışma grupları şeklinde örgütlenebilir [Bu görüşümü Dernek ile tartışmadan, yurtdışındaki benzeri örgütlenmeleri düşünerek yazıyorum.]

Listenin teknik kullanımına ilişkin birkaç kısa iletiyi önümüzdeki günlerde göndereceğim. Özel iletilerden listenin potansiyelinden farklı yararlanma yöntemleri geliştiren arkadaşlarımız olduğunu biliyorum. Bir arkadaşımız yazlık bir kooperatif örgütlemek, başka bir arkadaşımız yurtdışına geziler düzenlemek istiyor. Yakında bunların duyuruları kendilerinden gelebilir.

Hepinize sağlıklı ve mutlu bir yaz dilerken, aramıza yeni katılan genç mezunlarımıza topluluğumuz adına hoş geldiniz diyor ve gelen iletilerin içinden çok hoşuma giden bir cümle ile bitiriyorum.

"Bu liste bir paylaşım alanı ve biz burada her şeyimizi paylaşacağız;
bilgilerimizi, sevinçlerimizi, hüzünlerimizi ve yaşama dair olan her şeyi..." (Serdar Çevik'94)

Saygılarımla,

Erol Sayın'79
(listowner)

==============================================
ERCAN ERKUL'UN DEĞERLENDİRMESİ:

Erol'un çağrısına çok sayıda yanıt gelmesi listenin "sessiz çoğunluk" tarafından benimsendiğini gösteriyor.

Çoğunluk bir değişiklik yapılmasını da istemiyor. Bu da düşünce/ifade özgürlüğü adına sevindirici.

Bazı mesajlarda yer alan "sistematik" öneriler bence çok yerinde. Bunları biraz genişleterek tekrarlamak istiyorum:

1. Herkes yazdığı mesajın altına adını, mezuniyet yılını ve e-posta adresini yazsın.
[İsteyenler daha ayrıntılı bir "kartvizit" eklesin. Birçok mail programının içinde bu opsiyon var.] Sonuncusu özel mesaj göndermek isteyenlerin işine çok yarayacaktır. Çoğumuz "reply to author", "reply to all" gibi komutların etkisini bilmiyoruz. Üstelik bunlar programdan programa değişiyor.

2. EM Bölümü web-sitesinde "alumni" diye bir bölüm açılsın. Erol'un listesi buraya taşınabilir. Buradaki bilgileri mezunlar kendileri güncelleyebilsin.

3. Listeyi parçalamayalım ama bence mesajlar üç kategoriye ayrılabilir: Duyuru, Görüş, Tartışma. Bu kategorileri bazı arkadaşların önerdiği gibi konu satırında da kullanabiliriz. Ne yaptığımızı bilmemiz açısından bu ve benzeri kategoriler kullanılabilir.

[Eğer mesaj çok uzun ise önüne bir özet konulmasının veya parçalanarak birkaç mesaj halinde listeye gönderilmesinin yararlı olacağını düşünüyorum. -Sait Atınç]

4. Duyurular kişisel ("evlendim", "çocuğum oldu", "iş değiştirdim") veya genel ("EM arıyoruz", "seminer var") olabilir. Bence kişisel duyurular topluluk duygusunu geliştirme açısından önemli. [Ancak çoğumuz bunları yazmaktan çekiniriz. O zaman duyan yazsın. ("1978 mezunlarından X, Y'ye Genel Müdür oldu.")] Duyurulara herkes kişisel cevap versin, böylece çok sayıda tebrik/ilgi mesajının listeyi kalabalıklaştırmasını önleriz.

5. Görüş, her Türkün içindeki "köşe yazarını" ortaya çıkarttığı türden mesajlar. Bence listeye gelen mesajların çoğu bu türden. Kimisi aktüel bir konuda görüşünü belirtiyor, kimisi güzel şiirler alıntılıyor, kimisi bir kitaptan bahsediyor. Bunları ben keyifle okuyorum ama bazıları bu mesajlara kategorik olarak karşı, bazıları da belirli köşe yazarlarını sevmiyor.
Üstelik bu mesajlara gelen tepkiler sahte bir tartışma ortamı yaratıyor. [İyi köşe yazarları diğer yazarlara tepkilerini genellikle satır aralarında belirtir. Elbette okuyucu tepkisi biraz daha sert olabilir.] Bence ne yaptığını bilme ve bir köşe yazısı dikkatiyle yazılma koşuluyla, bu mesajlar listeyi zenginleştiriyor. Bunlara karşı görüşler olabilir ama tepki gösterenler de dikkatli olmalı, zaman ayırmalı. Ama hiç kimse de köşe yazarlarına niye yazıyorsun gibi "radikal" ve anlamsız eleştirilerde bulunmamalı.

6. Bu çerçevede, listemizin en renkli köşe yazarı Clint'in ayrılmasına ben üzüldüm. "Geri dön" çağrıma çok sayıda "okuyucunun" katılacağını umut ediyorum.

7. Öte yandan, EM konusunda yazacak köşe yazarlarına çok talep var. TOC'a
talep var, ERP'ye talep var. Çağlar Güven'in yazacağını söylediği konular da ilgiyle okunacaktır. Bölümün diğer öğretim üyeleri de EM ve diğer konularda
düzenli yazabilirler. İş deneyimleri ışığında bazı arkadaşlar da ilginç yazılar yazabilir. [Erol: listowner'lık dışında arkaplanda biraz da yazı öneren bir editör rolü üstlenebilirsin.]

8. Tartışma'dan kastım birisinin ortaya bir konu atması ve ilgilenenlerin görüş bildirmesi. En iyi örnekleri, Yasemin'in başlattığı YA tartışması, Osman hocanın başlattığı CHP tartışması. Bence burada tartışmayı başlatanlar bir tür "moderator" rolü üstlenmeli. Zaman zaman gelinen noktayı özetlemeli ve zamanı geldiğinde tartışmayı bir genel sonuçla/özetle bitirmeli. Bir tartışmaya katılım olmuyorsa Sinan'ın staff/line tartışmasında yaptığı gibi nokta hemen konulmalı.

[Bu iletinin en sonunda Adnan Dovan'ın tartışma önerilerini okuyabilirsiniz. Ayrıca Raif Eşkinat'ın şu önerisi de geçenlerde geldi: "Taylor ve ekolü tartışılabilir ve tartışılmalıdır." -Erol Sayın]

9. Görüş ile tartışma arasındaki çizgiyi belirlemek zor ama bence bu önemli
bir ayrım. Örneğin "SİBAREN ne yapmalı?" görüş mü tartışma mı?

10. Son olarak, herhangi bir mesajın üzerine "basarak" cevap yazmayalım.
Konu satırını biraz daha açıklayıcı biçimde kullanalım.

======================================================

TARTIŞMALARDAN ALINTILAR (kronolojik sırada):

Ercan Erkul'78
Ben bu listede yazılanları okumaktan hoşnutum. Yazılanlara hiç bir kısıt getirilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Yine de belirli kurallarda anlaşmamız gerekmiyor mu? Örneğin dil konusunda: bence isteyen istediği dilde yazsın. (Ben de anadili Türkçe olan herkesin Türkçe yazmasını tercih ederim ama bu benim tercihim.) İsteyen istediği konuda istediği kadar yazsın. Listedeki mesajların çoğunun belirli kişilerden gelmesi bence onların değil yazmayanların sorunu. Ancak bu bir "topluluk" listesi. Yazılanlar/tartışılanlar olabildiğince çok kişiyi ilgilendirmeli ve tartışmalar kişisel düzeye inmemeli.
Köyümüzün kalabalıklaşması, eşlerin çocukların girmesi, tartışmaların değil ama mesajların biraz daha kişisel düzeye inmesi hoş olmaz mı?

Bilge Çiftçi'94
Bu liste gereklidir. Bazı düzenlemeler yapılması gerekiyor, kendimizi eğitmemiz gerekiyor. Düzenlemeler bence daha çok "daha saygılı olmaya çalışmak"la ilgili olmalı.
Kendi adıma, her türlü tartışmadan pek çok şey öğrendiğimi söyleyebilirim. Konu kısıtlaması getirmeye karşıyım.

Mehmet Kılıç'85
...Bir komiteye gerek olabilir. Ancak bunun sınırlarının da iyi çizilmesi gerekiyor. Yoksa benim gibi hırçın üsluplu tartışmacılar ile Clint gibi küfürbazlar aynı ateşe atılabilirler. Yani kurunun yaşla aynı ocağa atılmaması gerekiyor.

Mustafa Bartın'95
Her şeyden önce, bu listenin gerekliliğini tartışmamalıyız diye düşünüyorum. Ben listeden gayet memnunum. Tek önerim, listenin ilgi alanlarına bölünerek devam etmesi, (en azından subject bölümünde bu tür bir sınıflandırmaya gidilebilir).

Murat Deniz'90
Bence; her şey olduğu gibi devam etsin; her şey "kendiliğinden" gelişmeye
devam etsin...

Cahit Sabır'80
Meslektaşlar arasında ortak bir şeyleri paylaşmayı amaçlayan bir liste son derece yararlıdır. Birtakım düzenlemeler gerektiğini düşünüyorum. Düzenlemeler konusu işin en zor kısmi.
Birinci kural olarak herkesin direkt olarak listeye yazabilmesini, yanı komite, vs. tarafından incelenmeden direkt olarak dağıtılmasını öneriyorum.
kinci kural, yazan herkesin yazdığı metnin altına açık adını ve mezuniyet yılını yazmasının şart olduğunu düşünüyorum.
Üçüncü kural, listeye üyelik otomatikman değil, kontrol edilip, verilen bilgiler doğrulandıktan sonra olmalı.
Dördüncü kural olarak yazışma dili, vs. türü tartışmaların burada yapılmasını
önlememiz lazım. Ben kişisel olarak Türkçe yazmaktan yana olmama rağmen
isteyen arkadaşın İngilizce de yazabileceğini düşünüyorum.
Beşinci kural, listeyi ilgilendirmeyen konularda listeyi meşgul etmemek olarak
önerilmektedir. Örneğin, deneme mesajları çekilmesi, vs.
Bir miktar yakınmamıza rağmen METU-IE listesinin ODTÜ-MD listesinden çok
daha iyi durumda olduğunu da göz ardı etmeyelim lütfen.

Tolga Takay'93
Bu listeye sahip çıkılması isteğini içerdiğine inanıyorum. Yazıların üslupları her zaman saygı çerçevesi içinde kalmayabiliyor. Ama yine de yazıların bir çoğunun bizlere bir şeyler kattığına inanıyorum. Bir mesajı açınca ilk beş saniyede içeriği zaten belli oluyor. Beğenmezseniz silersiniz.
Eğer gerçekten bazı düzenlemeler gerekiyorsa liste bir kaç ana bölüme
ayrılabilir. İlk başta aklıma gelen kategoriler
-Akademik (IE'nin kullanım alanları, deneyimler paylaşılması, sorular,
sorunlar..) - Duyurular - Güncel - Politik - Şakalar.
Bu bizim listemiz. Eminim ki zaman içerisinde daha da oturacak daha da
güzelleşecek. Nezaket sınırları içinde kalınarak neden her konu konuşulmasın? Bu böyle olmaz, şu konulara girmeyelim, gibi kısıtlamalara ihtiyacımız olduğunu sanmıyorum. Listemize sahip çıkalım.

Ozan Tercan'93
1- Listenin bir digest modunun oluşturulması ve günlük ve haftalık olarak üyelere gönderilmesi
2- Listenin bölünerek, isteyen kişinin istediği listeye üye olmasının sağlanması. (Teknik, Sosyal Yaşam vb)
3- İçerik, kapsam, tartışma adabı/etik, bir 'ayıklama' komitesi oluşturulMAması.

Ozan Ay'82
1. Listenin gerekliliğine inanıyorum.
2. Bazı düzenlemeler yapılmasını istiyorum.
3. Teknik olarak mümkünse listenin ikiye ayrılmasını, birinci bölümde yalnızca en geniş kapsamıyla endüstri mühendisliğini ilgilendiren konuların tartışılmasını,
ikinci bölümde "diğer" konuların yer almasını isterdim. Bu konudaki düzenlemelerin tamamen liste üyelerinin sorumluluğu ile gerçekleştirilebileceğine inanıyorum, "ayıklama" komitesi listemizde gereksiz bir "kriter" tartışması başlatır diye düşünüyorum.
4. Genel olarak listeden çok memnunum. Gelen her yazıyı okuyorum (iyi ki "Hızlı ve Etkili Okuma" kurslarına katılmışım!), en olumsuz ve gereksiz gibi
görünenlerini bile anlamaya çalışıyorum. Yazıların içeriğinden edindiklerimiz bir yana, tartışma üslubumuza katkılarını da olumlu buluyorum.

Nergiz Ovacık'72
Ben listeden çok memnunum. Hiçbir sınırlama olmadan devam etmesini istiyorum.. Şimdiye kadar listeye yazamadım ama yazılanların büyük bir kısmını keyifle okudum... Hayatımızın bu alanına da sınırlamalar koymayalım.

Nevin Yüksel'97
Her gün iş dolayısıyla 40 civarında, arkadaşlarımdan da ona yakın mail aldığımdan, mezun listemize gelen tartışmaları biriktirerek okuyabiliyorum ancak. 3-4 ekran boyundaki maillerin de hepsini okuma zorunluluğu hissetmiyorum çok ilgimi çekmediyse. Buna rağmen, hepsi ile aynı bölüm mezunu olduğum bu kadar çok farklı kişinin düşündüklerini, ilgisini çeken konuları, bazen tartışmalarını okumak; onlarla biraz tanışmak anlamına geliyor benim için; bu da hoşuma gidiyor. Mutlaka aynı fikirde olmam, veya mutlaka bilgilenmem gerekmiyor.
Listede yapay olarak bir düzenleme yapmanın gerekli olmadığını düşünüyorum.

Gonca Erk Gülleroğlu'92
Endüstri Mühendisliği'ne ait uygulamaların tartışıldığı ve bilgi paylaşımının mümkün olduğu ve diğer platformlar olarak ikiye ayırabiliriz diye düşünüyorum,

Refik Ayata'88
Kesinlikle böyle bir listenin gerekliliğine ve sürekliliğine inanıyorum. Liste bölümlere ayrılabilir ve üyeler bu bölümlerden istediklerine kayıt yaptırabilirler. Ola ki listede herhangi bir bölümlendirme yapılırsa, bölümlerden biri tüm mesajları içerecek şekilde ayarlanmalı. Hemen söyleyeyim ben tüm mesajların bulunduğu bölüme üye olacaklardanım çünkü içeriği ne olursa olsun (en başta gelen sunturlu küfürler içeren mektuplar da dahil olmak üzere) her sözcük bir düşünce içerir, her düşünce ister keçiboynuzu misali olsun, ister bir hap misali yoğun içerikli, benim için değerlidir.
Biz bir topluluğuz. Bir zamanlar aynı kaynaktan beslenmiş ve tekrar aynı kaynaktan beslenebilme şansını ele geçirmiş bir topluluk. Yakınmak yerine yapmak, üretmek, savaşmak, didiklemek ama ne olursa olsun burada kalmak ve çoğalmak, büyümek gerektiğine inanıyorum. Yıllardır eleştirdiğimiz ve/veya başkalarının eleştirdiğinin dışında bir şey (ne bir şeyi yaw, bir çok şey)
yapma şansını yakalamışken neden bunu budayıp kuşa çevirip, yok edelim ki? ODTÜ'nün bu coğrafyadaki en sıra dışı kurum olduğunu en az bir kere düşünmemiş olan kaç kişi var aramızda? Okuldayken her gün bir maceraydı. Üstelik kuru bir macera değil, hayat boyunca hatırlanacak örneklerle dolu. Şimdi aynısı listede var. Bunun keyfini çıkartmalı.

Savaş Komban'98
Bence de bu liste kesinlikle gerekli. Bir tür ayıklama komitesi oluşturulması taraftarı değilim. Bizler otokontrolünü yapması gereken ve bunu kolaylıkla yapabilecek insanlarız diye düşünüyorum.

Gamze Sevigen'97
Listenin demokratik bir kurs olmaya ve her fikrin kısıtlamasız yazılmaya devam edilmesini istiyorum. Bu ülkemizin belki de tek tarafsız ve demokratik yayın organı, bundan niye faydalanmayalım? Tek önerim zamanımızın değerli olduğunu biliyorum. Bu nedenle konuyu subject satırında belirtmeyi unutmayalım, bunun yeterli olduğunu düşünüyorum.

Halil Posacı'78
Eski dostlardan bazılarının isimlerini dahi görmek bana mutluluk veriyor. Tartışmaların memleket kurtarma edebiyatına dönmesi beni de mutlu etmiyor. Sınır konabilir mi? Sanmıyorum. Ama ben çoğunu hemen siliyorum, mail bombardımanı altında seçici olmak gerekiyor.
İşini hizmet fırsatı olarak kullanıp, bir yerlere imza atanları dikkatle okuyorum. Bu ortak yazışma alanının elle tutulur projelere doğru yönlenebilmesini arzu ediyorum.

Gürcan Atay'90
Listenin aynen devam etmesinin ve tüm düşünce ve tepkilerin yansımasının
gerekliliğine inanıyorum.

Özlem Baygın'90
İnsanların ne çok zamanı var bunları yazmaya diye şaşsam da, çoğu zaman subject'e ve yazana bakarak okumadan silsem de, Mail box'ım fazlaca dolduğu için sinirlensem de bazen, yine de devam devam devam diyorum.
Sadece; subject bölümüne tam olarak konuyu yazmaya özen göstersek de benim gibi okumadan silecekler için kolaylık olsa...

Baturalp Arıkal'92
Bakalım bizim listenin akıbeti ne olacak ama sanıyorum artık bölümümüze daha iyi bir eğitim için feedback veremiyoruz, meslek hayatımızda faydalı olacak bilgileri paylaşamıyoruz; sadece sohbet ediyoruz, belki de biraz tartışıyoruz.

Ayşegül Altaban'87
Böyle bir liste kesinlikle gereklidir. Her konuda , kişiselleştirmemeye gayret ederek düşüncelerimizi yazabileceğimiz bir platform olması açısından çok da yararlıdır. Ancak düzeyli, uygar bir dil kullanmaya özen göstermeliyiz hepimiz.

Sinan Kayalığıl'78
Her şey güzel gidiyor. Yalnız, herkesin "güzel"i başka.
"Devam" derim Erol... Dokunmadan aynen devam... Çok Öğretici oluyor, Çok.

Bülent Ozan'96
Sinan Hocam'a aynen katılıyorum.
Herkesin "güzeli" farklı seviyelerde. Ve ister katılalım, ister katılmayalım; bu çok renkli fikirler öğrenme prosesimize fazlasıyla katkıda bulunuyor. Bir sınır koymadan yapılacak tartışmalar, uzun vadede herkes tarafından güzel olarak değerlendirilecek ortak bir seviye yaratacaktır zaten. Bu nedenle "hiç dokunmadan" devam etmek gerektiğine inanıyorum.

Deniz Tuncalp'97
Kesinlikle bu listenin devamını istiyorum. Hatta bazı kişilerin ayrılmış olması da beni üzüyor. Ayrıca, listenin teknik ve sosyal gibi iki kısma ayrılmasına da karşıyım. Tek parça olarak devam etmeli. Ama sanırım bir sınıflandırma yapabiliriz. Benim önerim 5-6 başlıktan oluşan bir ilgi alanı belirlemesi yapalım. Mesaj yollayanlar mesajlarının hangi klasmana girdiğini yazsın, ve tabii sonuna imza atsın.

Mehmet Nadir Erhan'85
İlk ileti: Listenin gerekliliği konusu bence tartışma götürmez...
kurallara bağlanması konusunda ise gönlüm böyle sürmesinden yana...

İkinci ileti: Bugün Mezunlar Gününde buluştuğumuzda listenin değerini, gücünü ve en önemlisi yaşamımıza olan katkısını elle tutmuş olduk...
içimiz ısındı... Farklı mezun dönemlerinden olan, ve listeden ötürü tanışma fırsatı bulanlarımızın hemen kaynaştığını düşünüyorum... en azından kendi adıma bu güzel duyguyu tatmış olmaktan son derece keyif aldım...

Cem İpek'88
İlk ileti: Ben bu listede var olmayı seviyorum. Listede iki kişi kalsa biri ben olurum. Listeyi kuran ve yaşatan herkese sevgi ve saygılarımla.

İkinci ileti: Hiyerarşisi, sansürü olmayan, seçkin yazarları ve seçkin okurları olan bir listemiz var. Ne güzel!.....
Ben yazacağım, sonra meslektaşlarım aynı konuda farklı düşüncelerini, farklı tecrübelerini paylaşmak yerine, bana "yanlış" düşündüğümü kabul ettirmeye çalışacaklar diye korkuyorum.
Bana yanlış düşündüğüm söylenirse incinir, savunmaya geçerim. Gücüm yeterse incitirim. Oysa farklı düşündüğüm söylenirse farkı fark etmeye çabalarım. Bir iletiyi okumadan önceki halimle okuduktan sonraki halim de aynı değil ki benim. Ben değişirim. Ben bu listeye aktardığım bir düşüncenin yanlış olup olmadığına, meslektaşlarımın aynı konuyla ilgili düşüncelerini ve tecrübelerini okuyunca kendim de karar verebilirim.
Sizlerle paylaşmadan önce sahip olduğum düşünceyi sizin paylaştıklarınızla yoğurur yeni düşünceler üretirim. Onları da paylaşırım. Büyürüm....

Mehmet Çağlar'89
Bir şeyi beğenmediğinizi düşünmek bile bizler için bir öğrenme, kendimizi eleştirme süreci yaratmıyor mu; bizi geliştirmiyor mu? Önemli konu, değişik fikirlerin ortaya konması değil de, karşıdakini kırmayan bir stille yazmak gibi duruyor şu anda; o da zamanla olacaktır. Herkes herkesi sevmek zorunda değildir; ama bizim gibi bir topluluk, hoşgörünün toplulukları nasıl uygarca birlikte yaşatabileceğinin ispati mecburiyetindedir...
En güzeli hiç değişmeden durması.

Tolga Tüfekçi'91
- Listeye yazılan konuların sınırlandırılması ya da sınıflandırılması bana hiç anlamlı gelmiyor. Ben bu listeyi bir `endüstri mühendisliği` listesi değil, `odtü endüstri mühendisliği bölümü mezunları` listesi olarak algılıyorum. En kötü durumda, bir yolla bir araya gelmiş ve konuşmaya çalışan bir grup insanız! Çoğumuz birbirimizi tanımıyoruz, aynı okuldan yıllarca ara ile mezun olmuş olmak ve aynı `mesleği yürütmek` dışında ortak yönümüz pek az... Belki endüstri mühendisliğine özel olarak `aynı mesleği yürütmek de pek zor`; oldukça farklı alanlarda farklı işler yapıyoruz; ortaya `meslek sorunları (işsizlik, düşük ücretler, kötü iş koşulları vb)` ve `teknik mesleki sorunlar (çözülemeyen bir çizelgeleme problemi, adım atılamayan bir planlama çıkmazı vb) ` türünden soruları pek koyamıyoruz. Aslında, ben kendi adıma bunu oldukça gerekli buluyorum, eteğimizdeki taşı dökmek için bu liste son derece hoş bir platform olabilir. Kendi sorularımı, kısa bir süre içinde sizlerle paylaşmak için bir fırsat bulabileceğimi ümit ediyorum.
- Bütün bunlar bir yana, şimdiye kadar yaşandığı biçimiyle, `sert üsluplu` politik tartışmalardan İnternet fıkralarına kadar her düzlemde yazı yazılmasını son derece keyifli buluyorum. Şimdiye kadar da hiç kimse listeyi onlarca `mail` göndererek sabote etmeye çalışmadı; yürütülen tartışmalarda da, örneğin bir `matematik` listesi türünden çok özelleşmiş ve uzun uzun teknik düzeyde tartışılmış `çoğunluğun ilgi alanı dışı` bir konu olmadı. Yine de gelen `maillerin` sayısından ya da içeriğinden hoşnut olmayan arkadaşlar için, eminim 3 saniyelik bir tarama yeterli olacaktır. Bunun dışında, listeyi konularla filtrelemek yararlı görünmüyor, listenin bir parça meraklısı filtrelemeyi çok hızlı yapabilir.
- Gerçekten rahatsızlık duyulan bir konu olduğunda, `yakınmak` yerine, listeye yazıp tepki oluşturmaya çalışmak en uygun davranış olur. En sonunda, listeye yazmanın bir sorumluluğu olduğu herkesçe kabul edilecektir.

Özlem-Hakan Eren'87
Gruptan memnun olduğumuzu belirtmek isteriz.

Orhan Seyman'97
Bu listeye gelen yazıları okumak, değişik fikirleri duymak ki bunlar Türkiye'nin çok seçkin 443 insanının fikirleridir bana keyif veriyor. Ben de çoğu kişi gibi sadece subject kısmındaki bilgilendirmenin yeterli olacağını düşünüyorum. Ben de bazı aksaklıklar olsa da böyle seçkin üyeleri olan listenin her geçen gün daha iyi durumda olacağına inanıyorum.

Tolga Ülgen'91
- Liste gerekli. Şu anda bazen kafa göz yarsak da yavaş yavaş liste kullanmayı öğreniyoruz sanırım. Bence artık 'list'likten çıkıp bir haberleşme grubuna dönüşmeli (newsgroup). O zaman mesajları konu başlıklarına ayırmak kolaylaşır.
- Ayıklama/içerik komitesine karşıyım. Her şey konuşulmalı. Ancak tartışma adabı/etik konusunda mutlaka bir şeyler yapılmalı. Maalesef bazılarımız 'özgürlük' ile başıboşluğu birbirine karıştırıyor.
- Yakınmalarım üyelerle ilgili (kendim dahil). Bir özeleştiri yapmak gerekirse ideolojik ve siyasi tartışmaları çok seviyoruz. Bunun dışında bir konu ortaya atıldığında pek kimse ilgi göstermiyor. Endüstri Mühendisliğinin bile misyonunu belirlemeye çalıştık - gerçi grubun acemiliğinden yorumlar zorla alındı ama sonra açıldık ~;-) - ama bunca mezunun gerçek hayatta üstlendiği misyonu, End. Müh. lerin gerçek dünyada ne yapıp yapmadığını tartışmadık. Bu konulara değinen bir kaç e-posta' ya cevap bile atılmadı. Galiba Türkiye' yi kurtarmayı çok seviyoruz....

Deniz Uluöz Bayhan'85
Bu listenin bir üyesi olmak çok güzel, hele de bağımsız bir odamız yok iken. Her şey ve herkes olduğu gibi kalsın. Akademik veya değil, katkım olsun veya olmasın ki henüz katkı sağlayamadım yazılara söyle bir göz atmak benim çok hoşuma gidiyor. Ancak "subject" kısmının yazının içeriğini yansıtmasında yarar var.

Dilek Gökçeoglu'95
Açıkça söylemeliyim ki böyle bir listenin gerekliliğine kesinlikle inanıyorum, gelen mesajların hepsini okuyamasam da, bazılarına çok kızsam da ben yine de bütün bu mesajları almak istiyorum.
Düzenlemeye gelince; yapay bir düzenlemenin iyi bir sonuç vereceğine ben de bir çok arkadaşım gibi inanmıyorum ama en azından "subject"ler konusunda belki biraz dikkatli ve özenli olabiliriz, yazdığımız mesajın "subject"inde içeriği hakkında iyi ipuçları verebilirsek mesajı alan kişilerde gelen onca mesaj arasında seçerek okuyabilme şansını yakalayabilirler.
Gerek yazışmalarımız gerek konuşmalarımızda uygun bir dil (dilden kastım kesinlikle "Türkçe" değil) ve üslup kullanmaya dikkat etmemiz ve bu konuda çevremize de örnek olmamız gerektiğini düşünüyorum. Eleştirelim, önce kendimizi sonra herkesi ama yıkıcı değil yapıcı eleştirelim, kıyasıya tartışalım ama birbirimizi aşağılamak amacı ile değil birbirimize katkıda bulunmak için. Lütfen arkadaşlar bu listeye yazarken bu konuya dikkat edelim, kimsenin kimseye su veya bu fikri savunuyor diye hakaret etmeye hakkı yok Bu listeye yazan 443 insan, düşünsenize ne çok katkımız olabilir birbirimize, aslında ne büyük bir gücümüz var beraberken, eğer bu gücü doğru bir şekilde kullanmayı becerebilirsek... Ben bu listenin devamını ne şekilde olursa olsun destekliyorum, içinde küfürler de olsa şu ana kadar o mesajlardan çok şey öğrendim ve daha öğrenmek istiyorum...
Hepimiz "kısa künye"mizi listeye yazsak, birbirimizi daha iyi tanıma fırsatı bulabiliriz.

Yaşar Ünal'88
Listenin olduğu gibi muhafaza edilmesi taraftarıyım. Ancak, listenin kullanımı ile ilgili insanların göndereceği mesajların diğerlerini ne kadar ilgilendireceğini iyi düşünmesi ve kişisel mesajlarını genel listeye yollamaması konusunda uyarılması dışında sınırlama niteliğinde başka bir önlemin alınmaması gerektiğini düşünüyorum.

Seda Olgun'95
Böyle bir organizasyonun kurulması ve gittikçe büyümesi harika bir olay.Aynen devam etmesi taraftarıyım. Yalnız subject kısmına konunun açıkça belirtilmesi ya da mailin ilk cümlesinde subject kısmının almadığı açıklamanın yazılması önerilebilir.

Güngör Kaynak'84
Listeyi mesajların konuları veya satır sayısıyla sınırlamak gereksiz. Kullanılan üslup kişilerin kendi seçimi. Kim kendisini daha iyi nasıl ifade ettiğine inanıyorsa o şekilde davranabilir. Aynı şekilde uçuşan mesajları izleyip izlememekte kendimizin yapabileceği bir seçim. Bence böyle devam etsin. Su kendi yolunu bulur..

Yaman Barlas'78
- Hukukta "ceza ile suçun orantılı olması" ilkesi gibi, burada da "yazı ile tepkinin orantılı olması" çok önemli. Sık olarak, bir arkadaş bir yazı yazıyor, ona katılmayan bir "eleştirmen" ise orantısız olarak dili sert bir yanıt veriyor. Ve tabi bir "tırmanma" başlıyor. Bir eleştiri yazısı yazmadan, tepkimiz aşırı sert mi diye özellikle bir kez daha okuyalım derim. İsmet Paşa gibi, yazıyı bir süre "bekletmek", sonra bir daha okumak bile gerekebilir. Dili aşırı sert yazıların, tartışmanın doğrudan içinde olmayan kişileri de içine çekmek gibi bir özelliği var.
(Bakın, geçen gün Ercan bile dayanamadı. İki İrlanda'lı kavga ediyormuş,
bir üçüncüsü oradan geçiyormuş, "kavganız çok özel değilse ben de katılabilir miyim" demiş).
- Subject kısmının açıklayıcı/uzun bir şekilde kullanılması önerisi de çok yerinde. Okumak istemeyen hemen silebilir.
- Bu öneriler belirginleştikten sonra 7-8 maddelik "kullanma kılavuzu" şeklinde özetlenip listenin tüm üyelerine otomatik olarak yollanmalı. (Ve tabi her yeni üye olana da).

Metin Çelebi'93
Listenin kesinlikle devam etmesi taraftarıyım. Çok renkli ve düzeyli mesajların çoğunlukta olduğuna inanıyorum, ama bunun yanında nadiren de olsa kişisel ve hakaretler içeren yazıları da okudum.
Dolayısıyla benim ricam bu nitelikteki yazıların kişiye direkt olarak gönderilmesi (eğer gerekiyorsa!).
Daha önce başkalarının da söylediği gibi ben de konu kısıtlaması olmaması gerektiğine, ama isteyenin de seçebileceği ayrı konu başlıklı listelerin düzenlenebileceğine inanıyorum.

Osman Coşkunoğlu
Bazı şeyler paylaştıkça çoğalır, bazıları ise azalır. Dünyaya yeni gelen bebekten politikaya kadar, şiirden TOC'a kadar çok renkli bir mozayiği çoğaltabiliyoruz bu listede. Umarım böyle - çok boyutlu - devam eder, ve rahatsızlık veren üslup da zamanla düzelir.
Seçim sırasında birçok özel dostumdan destek gördüm ama aşağıdaki kadar güzel bir desteği de sadece bu listede buldum.

Rüçhan Üner'90
- Cevabım "aynen devam" olacak. Ancak Mehmet Çağlar'ın konu kısmına OTHER veya AKADEMİK yazma önerisi bence de yerinde. Böylelikle kimse  listenin mesleki sınırları aşmasından şikayetçi olmayacaktır artık.
Diğer yandan dikkat edelim çok fazla kategori geliştirmek de tartışmaya ve uygulama zorluğuna yol açabilir.
- Bir çok kişinin dile getirdiği ve rahatsız olduğu olumsuz üslubun aslında toplum olarak kavgacı ve gergin oluşumuzun bu listeye doğal bir yansıması olarak görüyorum. Bunu listeye getireceğimiz kurallarla değiştirebileceğimizi sanmıyorum. Önce birbirimizi sevmekle başlamalıyız işe. Her çeşit fikre saygı göstermeyi öğrenmeliyiz, hep birlikte önyargıları bir kenara bırakarak.
- Bu listeye atılan yazılarla ilgili bir öz ayıklama öneriyorum.
Kriterim şu, bu listede birine yazdığımız bir yazıyı (fikri) eğer bu kişinin yüzüne ya da topluluğa karşı çekinmeden dile getirebilecek kadar güçlü hissediyorsak kendimizi, yazalım yazabildiğimizce.. Monitörümüzün arkasına saklanmayalım. Herkes SEND tuşuna basmadan önce mailini bir okuyup kendine bu soruyu sorarsa çok daha samimi, dürüst ve düzeyli bir listemiz olur düşüncesindeyim.

Yüksel Çamaş'84
We are a big dysfunctional family. And to become functional one day,
the show must go on...
:)
Yıllar sonra geçmişte aynı sınıfları / ofisleri paylaştığım insanlarla karşılaşmak güzel bir duygu. Bazıları beni dilimden dolayı fırçalasa bile.

Ali Seydi Toy'94
Bence de liste devam etmeli. Daha önce belirli bir süre bir arada olmuş ya da aynı mekanı paylaşmış olan kimselerin siberalemde beraber olmaları, tekrar bir şeyleri paylaşmaları çok güzel. Ancak, tartışmaların kişileşmemesi veya kişileşmesi durumunda listeye gönderilmemesi, doğrudan ilgili kişiye gönderilmesinde fayda var diye düşünüyorum.

Serdar Çevik'94
Liste mevcut haliyle çok iyi gidiyor. Maillerimizi konularına göre ayırmak ve özenle yazmak gerekiyor. Bütün arkadaşların da bunun bilincinde olduğuna inanıyorum. Ayrıca bu liste hepimizin iş yaşantısına renk katıyor ve her gün yeni bir şeyler öğreniyoruz. Aramızda da çok değerli, değişik konularda kendisini yetiştirmiş abi, abla, kardeş endüstri mühendislerimiz var. Hepimizin birbirinden öğreneceği çok şey var ve biz öğrenmeye daha yeni başladık! Bu liste bir paylaşım alanı ve biz burada her şeyimizi paylaşacağız; bilgilerimizi, sevinçlerimizi, hüzünlerimizi ve yaşama dair olan her şeyi...

Tufan Kaynak'97
Net etiklerine sahip olmayan insanların diğer kişilerin haklarına tecavüz ettiğini düşünüyorum. Zamanın ve haberleşmenin bu kadar önemli olduğu günümüzde benim "mailbox"ımı bu tür mesajlarla doldurarak hem ihtiyacını duyduğum önemli mesajlarıma ulaşmamı engelliyorsunuz (Türkiye'de Internet ve haberleşme altyapısının durumu malumunuz).
Bu listede yer alan mesajların herhangi bir seminer ya da mesleki toplantıda aramızda görüşeceğimiz konular hakkında olması gerektiğini düşünüyorum.
Net kültürü ve ahlakı için bkz.:
CyberSoc
http://www.socio.demon.co.uk/home.html


Tarkan Tan'93
İnsanların beğenerek listeyle paylaşmak istedikleri bir şiire, komik buldukları bir yazıya, kazara attıkları kişisel bir mesaja veya diğer herhangi bir düşünce/duygu paylaşımına kısaca bir göz atarak silmek için geçen süreyi "zamanımı gasp ediyorsunuz" diye yaklaşanlara imrenerek ve üzülerek bakıyorum.
Doğal olarak böyle bir listede kişisel saldırı ve hakaretler görmek moral bozucu bir şey.

Berrak Çelik'93
Her ne kadar, ara sıra kızsam da listeyi seviyorum. Birbirini tanıyan, tanımayan ama bir şekilde bu ailenin üyesi olmuş herkes ile her konuda iletişimin oluşabilmesini de destekliyorum. Sanırım, Tolga söylemişti, gelen maillerden, istemediklerimizi ayıklamak 3 sn. alabilecek durumda, dolayısıyla, düzenlemeye gerek olduğunu düşünmüyorum. Herkesten yeni bir şey öğreniyoruz diye düşünüyorum.

Tomris Çavdar'90
Listenin sürmesini diliyorum. Nedenleri;
1) Uygar bir tartışma zeminin kazanılmasına yardımcı olması
2) Bizleri düşünmeye ve görüşlerimizi paylaşmaya yöneltmesi
3) Değişik alanlarda uzmanlaşan meslektaşlarımızın bizleri tartışma konularında aydınlatması (Sayın Alper Yılmaz'ın fındık üretiminin dünyadaki durumunu değerlendiren görüşleri, Deniz Tuncalp'in ERP konusundaki katkıları)
4) Her zaman doğrudan tartışmalara katılamasak da öne sürülen gerekçelerle tartışmalarda işlenen konulardan büyük ölçüde yararlanılması
5) Güncel meslek içi ve dışı her konunun tartışılmasına olanak vermesi.

Aytuğ Sayın'95
Listemizin konu başlıklarına ayrılması sadece insanların "gereksiz maillerden bıktım artık, listeden ayrılmayı bile düşünüyorum" gibi kaprislerine son vermesinin yanı sıra konuşacağımız konuların çeşitliliğini zenginleştireceği fikrindeyim.

Sait Atınç'76
Bu listeden memnunum ve başarılı olduğunu düşünüyorum. Konu kısıtlamasına gerek yok. Mesajların ana konularına göre bir düzenleme yapılabilir. Şikayetim çok uzun ve tekrarlanan mesajlardan. Eğer mesaj çok uzun ise önüne bir özet konulmasının veya parçalanarak birkaç mesaj halinde listeye gönderilmesinin yararlı olacağını düşünüyorum. Biz endüstri mühendislerine en az kaynak ile en çok çıktıya nasıl ulaşılacağı öğretildi.
Düşüncelerimizi ifade ederken de mesleğimizi kullanamaz mıyız?

Ali Alper Çeltek'97
Bence bu liste gönlümüzden kopanları, beynimize takılanları paylaşmak için var.

Amaç Öner'97
Liste devam etmek zorunda, tüm yanlış anlaşmalara, tüm gerilmelere ve yüksek tansiyona rağmen. İlk kuruluş amacının dışında bile olsa, biz Türkiye olarak hep iletişim eksikliğinden doğru şekilde tepki gösterememekten, pasif kalmaktan, her beğenilmeyen şeyi yasaklamaktan ve ortadan kaldırmaktan dolayı bugünlere gelmedik mi?
Lütfen müsaade edin bari endüstri mühendisleri, hele hele ODTÜ mezunu olanlar belli bir süre içinde bu listeyi olması gereken yere oturtsunlar. Buna zaman gerek, hemen olmaz, ne güzel tepkiler var, uzun zamandır görmediğim insanlardan haber alıyorum, var mı böyle güzellik?

Murat Köksalan'79
Listemiz büyük bir canlılıkla ve artan bir katılımla devam ediyor.
Listedeki gelişmeye bakınca, çok yol kat ettiğimizi düşünüyorum. Sanki ilk başlarda daha hoş görüsüz ve kızgındı mesajlar. Şimdi ise biraz daha başkasının gözüyle de bakabiliyoruz olaylara. Bir yıl sonra ...
Bu yüzden ben listenin kısıtlamasız aynen devam etmesinden yanayım. Üslupla ilgili bazı rahatsızlıkları da liste zaman içinde çok aza indirecektir diye düşünüyorum. Sert üslubun bence en büyük sakıncası, bazı kişileri listeye yazmaktan caydırması. Ama sanıyorum bunu engellemek için sağlıklı yol da yine listenin eğitici etkisine bırakılması.

Adnan Dovan'78
Benim işaret etmek istediğim listenin çok sınırlı sayıda kişiler arasında ve çok sınırlı konularda kalması riski. Katılımcı sayısının artarak görüşlerle listenin zenginleşmesini arzu ediyorum.
Örneğin; "Son yıllarda Japon mucizesinin çöküşünün temel nedenleri" üzerinde listemizdeki arkadaşların görüşlerinin neler olduğunu ben çok merak ediyorum. Acaba "endüstride imitasyon/girişimcilik tercihi mi, yoksa "küresellik ile ortaya çıkan finansal sınırsızlık karşısında uyum/uyumsuzluk mu?" gibi bir konuda süreli tartışmalar açılmasının ne sakıncası olabilir diyerek böyle bir öneride bulunuyorum.

Ana Sayfa | Etkinlikler | Birikimler | Ülke Gündemi | Biz Bize | Dağar | Siteler | Sanat | Başka Şeyler

sistEM Copyright 2000-2004