Arşiv  listEM  Yardım  Yazışma

Ana Sayfa | Etkinlikler | Birikimler | Ülke Gündemi | Biz Bize | Dağar | Siteler | Sanat | Başka Şeyler  

  Daha Çok Paylaşıp Daha Çok Öğrenmek

Öğrenciler için

 

Çağlar Güven Yazıları

Turgut Uzer Yazıları

Ergonomi

"X"RP

İş Etüdü İG

 

ESKİLER

Bilim Felsefesi Ne İşe Yarar?

Bilada Bilican'ın bu yazısı listEMde önemli karşılıklar üretti ve onlarla birlikte ayrıca önem kazandı. Keşke onları da ekleyebilseydik. >>>


Yöneylem Araştırması Terimleri Sözlük Taslağı elektronik ortamda

Sözlük taslağının 1981 baskısından, aslına sadık kalmaya çalışarak, elde ettiğimiz sıkıştırılmış Excel dosyası dileyen kullanıcılarını bekliyor. >>>


Uluslararası Finansal Raporlama Standartları

Özer T. Yeniay, sistEM üzerinden yararlanmak isteyen çıkabilir diye "Uluslararası Finansal Raporlama Standartları" adlı kitabını sıkıştırılmış pdf belgesi olarak paylaşıma açtı. >>>

 

Tüketirken Tükenmek

Sinan Kayalıgil'in üç beş satırlık serzenişi üretim kavramı ve üretim politikaları üzerine yeniden bir tartışma başlattı.

 

Türk Mühendisi Çözümü Bulur!!!

Yandaki fotoğraf ListEMe iki kez geldi. İlkinde muhabbet kısa sürdü. İlgi; daha çok da, pek öyle Türk mühendis 'efsanesi' izlenimi bırakmadığında yoğunlaşmıştı.

Aynı fotoğrafı, büyük olasılıkla, ilkinin farkına varmayan Erol Sayın yeniden ListEMe gönderince; Turgut Uzer ve Eyüp Öztürk'ün de devreye girmesiyle çok yararlı birikimlerin aktarıldığı bir süreç yaşandı.

Yönetimde Gri Saha Prensibi

5 Kasım 2003 tarihinde, Turgut Uzer'in ListEM’e gönderdiği mesajla başlayan ve Vedat Aydın 89, Cahit Sabır 79.50, Murat Erdin'in katkıları ile süren yazışmalar zincirini Ali Alper Çeltek'in yorumsuz derlemesiyle aktarıyoruz.

 

Bilgi Beceri Eğitimi

ListEM ortamında sorgulamayı geliştirmek için yapılmış bir yazılı düşünme örneğiydi.
Tunç Çelik, beceri gelişimini "araştırma, planlama, yapma, kontrol etme ve düzeltme adımlarını gerektiren bir öğrenme süreci..." diye tanımlarken önemli bazı noktalara dikkati çekiyor.

 

Taze Şarap Konsepti

Marka'da yoğunlaşan Güven Borça'nın Fransızların geliştirdikleri Taze Şarap kavramından çok fazla etkilenmesinden ve "Bizim memlekete böyle bir pazarlama vakası yazabilmek için bütün zamanımı ve kariyerimi verirdim." demesinden etkilendiğimiz için buraya aldık.

 

Ergonomi Bilinci Eğitimi

H. Okan Durmuş, Ergonomi bilincinin yaygınlaştırılması için gerekli en temel bilgileri bir araya getiren bir çeviriyi sistEM için göndermişti. Geciktik ama unutmadık. Resimlerle desteklenmiş ve biraz uzun olduğu için iki bölümde koyduk.

 

İş Etüdü Dersi Öğrencilerini Hangi Örneklerle Motive Edebiliriz?

Bu konudaki bir derse giren 20-21 yaşındaki, gözünü iş yaşamında başarı bürümüş üniversite öğrencisi gençlere neler söyleyerek, hangi örnekleri vererek motive edebiliriz?
Bunun bir teknisyenlik kursu değil, bir üniversite eğitimi konusu olduğuna onları nasıl ikna edebiliriz?

Sorularına Gülnur Sönmez, Esin Fakılı ve Arman Arıkan'dan gelen yanıtlara isimlerini tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Türkiye Altı Sigma'nın neresinde?

Bahadır Akın; karakuşaklı konunun çerçevesini çizdi. Aceleye gelmiş olsa da açılış için gerekli herşey bu yazıda var:  Altı Sigma ve TKY, Altı Sigma ve QFD, Altı Sigma ve Kalder, Altı Sigma ve Türkiye.

 

GE'de 6 Sigma

Eski bir GE çalışanı olarak Metin Uzunoğulları GE deneyimini özetledi. Yazıda GE'nin 6 Sigma sayfasına bir bağlantı da var.

 

Lojistik ve Endüstri Mühendisliği

Mehmet Gümüş 

Tedarik zincirlerinde partnership anlaşmaları: bilgi alıyor/veriyorsunuz ve neticesinde kaynaklarınızı daha etkin kullanıyorsunuz. "Logistics tools" adı verilen metotlar da, bu anlaşmaların temelini oluşturan, karşılıklı bilgi paylaşımını gerektiren, aynı zamanda fiziksel yatırımları da şart koşabilen günümüz yaklaşımları. Yazıda, ikisi detaylı olmak üzere, bu metodların beşi irdeleniyor.

 

Reklamlar

Çok çeşitli nedenlerle, reklamları, listede gündem maddesi yapmıştık. Söylenenler boşa gitmesin dedik. Şenol Keserlioğlu tartışmaları toparladı. Bu konunun geliştirilmesinde Işık Uman'ın da payı olsa gerek. Devamını yazarsa, bunu daha iyi anlayacağız.

  

Liderlik Tarifi

Liste'nin sistEM'i nasıl beslediğine iyi bir örnek olacak bu güncellemenin başarılı 'toparlama'larından biri de liderlik üzerine oldu. Çok verimli bir tartışmaydı: sistEM'e kazandıran A. Alper Çeltek'e teşekkürler!

 

Profesyonellik ve Motivasyon
metu-ie-alumni listesinde tartışılan konuları; bu tartışmaları da dikkate alan bir biçimde toparlayan yazılara bir örnek de Tamer Sırcalı'dan geldi. 

 

Kamu Yönetiminde Yeniden Yapılanma (KY3)

Çok fazla gelişmese de devletin küçültülmesi üzerine bazı tartışmalar yaşandı listemizde. Bu tartışmalar sırasında, Erol Sayın; David Osborne ve Ted Gaebler'in yazmış oldukları "Hükümetin Yeniden İcadı: Girişimcilik Ruhu Kamu Sektörüne Nasıl Aktarılır? - Reinventing Government: How the Entrepreneurial Spirit is Transforming the Public Sector)" kitabı üzerine hazırladığı özeti göndermişti.

Ana Sayfa | Etkinlikler | Birikimler | Ülke Gündemi | Biz Bize | Dağar | Siteler | Sanat | Başka Şeyler