Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunlarının bir e-ortamıdır.

Ana Sayfa | Etkinlikler | Birikimler | Ülke Gündemi | Biz Bize | Dağar | Siteler | Sanat | Başka Şeyler

Arşiv

listEM

Kimlik

Yazışma

İş Etüdü Dersi Öğrencilerini Hangi Örneklerle Motive Edebiliriz?

Esin Fakılı

İş Etüdü İG

 

Ders Motivasyonu

Gülnur

Esin

Arman

Sinan

 

 

Herkese Merhaba,
Uzun zamandan beri yazmak istiyorum, ama bir türlü fırsat bulamıyorum. Hiç fırsat bulamayacağımı anlayarak, kısaca bir şeyler yazmaya karar verdim.
Yaklaşık 3 yıldır Delphi firması'nda (emek yoğun bir üretimi olan) İstanbul-İzmir-Bursa fabrikalarının "metod mühendisliği" müdürü olarak görev yapıyorum. Sinan Bey ile tanışmam da ODTÜ mezunu bir metod mühendisi arkadaşımızın aracılığıyla idi. Şu anda 8 endüstri mühendisi, 11 teknisyen ile çalışıyorum. 13 endüstri mühendisi ile beraber çalıştığımız dönemler oldu. Ben işe yeni başlayan bir endüstri mühendisi'nin en az 6 ay zaman etüdü dolayısıyla iş etüdü yapması gerektiğine inanıyorum. Ancak bu süreç tamamlandıktan sonra bir metod mühendisi gibi çalışmaya başlıyabiliyor. Üretim sektöründe işe başlayan endüstri mühendislerinin, böyle bir süreçten geçtikten sonra, rotasyona (lojistik, kalite, üretim ve diğer bölümler) girmelerinin daha doğru olacağını düşünüyorum. Elinde bir kronometre ile yanlızca birisini izlemek yerine elindeki o kronometre ile neler yapabileceğini anlatmalıyız. Orada bulunduğu anda neler öğrenebileceğini anlatmalıyız. 1995 yılında Delphi'de işe başladığımda böyle bir bölüm yoktu. Proje mühendisleri (ki onlar da endüstri mühendisi), üretim konsepti ve hedefleri belirliyordu. Zamanlarının % 80'inde ürün mühendisliği ve proje koordinasyonu ile meşgullerdi. Ben de proje mühendisi olarak alındım. % 20 zamanımda yapmam beklenilen işleri "farklı bir şekilde" yapmaya başladım. Yani üretim alanında, zaman etüdü yapmaya başladım. Diğer mühendis arkadaşarımız, zaman etüdünü teknisyenlere yaptırıyordu. Metod ve hareket etüdü ile birlikte tam anlamıyla iş etüdü yapmaya başladım. Üretim alanında "zaman etüdü" yaparken geçen zaman, bana bir sürü şey öğretti ve benimle aynı dönemde işe başlayan mühendis arkadaşlarımın ismini kimse bilmezken; fabrika müdürüne kadar herkes bana o alandaki hedef artışını nasıl yapacağımı soruyordu

İletişim
Zaman etüdü esnasında ölçümünü aldığınız alanın sorumlusunu, takım liderini ve direkt ölçümü aldığınız operatörü tanıyarak, başlıyorsunuz. Onlar da sizi tanıyor. Beraber çay içip yemek yiyor. Sosyal bir birliktelik kuruyorsunuz. Bu üretim alanında "tanınma"'yı ve operatör profilini daha iyi "tanıma"'yı sağlıyor. O operatörün yaşını, hangi alanlarda çalıştığını ve yaptığı iş ile ilgili fikirlerini, önerilerini öğreniyorsunuz. Zaman içinde bu önerileri uygulamaya aldıkça; özellikle takım lideri ve alan sorumlusunun saygısını kazanıyorsunuz. Üretim müdürü, alan sorumlusu, hatta takım lideri bile sizin kadar o alanda çalışanlar hakkında bilgi sahibi olmuyor. Tasarlayacağınız bir üretim konseptine inanmalarını sağlıyorsunuz. Hiç bir mühendisi sizin kadar görmediklerinden her türlü sıkıntılarını, önerilerini daha dogrusu yaşamlarını sizinle paylaşıyorlar.

Organizasyonu yönlendirme
O alanda zaman etüdü yaparken, alanın yaşadığı tüm sıkıntıları öğreniyorsunuz. Tüm duruşları ve bunların nedenlerini; malzeme eksikliği, arıza vb. gibi tüm duruşların etkilerini de görüyorsunuz. Çünkü siz oradayken alanın üretimi duruyor ve ne için durdurduğu ? ne zaman üretime başlayacağı ? problemin nasıl çözümlendiğini izliyorsunuz. İlerleyen zamanlarla çözüme anında katkıda bulunuyor, hatta sürekli tekrarlananlara sistematik çözümler geliştiriyorsunuz. Herhangi bir bölümün toplantısında, bu gördüklerinizden yola çıkarak; en çok fikir yürütebilen siz oluyorsunuz. Sürekli gelişimin liderliğini de yapmaya başlıyorsunuz.

Tasarım faaliyetleri (üretim konsepti tasarlama, iş yeri organizasyonu ve fabrika yerleşimi)
O işin yapılışındaki tüm hareketleri ezberliyorsunuz. Bu size operatör performansını daha doğru ölçmeyi, işin nasıl yapıldığı hakkında üretimde direkt çalışanlar kadar bilgi sahibi olmayı ve tasarlayacağınız herhangi bir üretim sisteminin hedeflere çok daha hızlı ulaşmasını sağlıyor. İzlediğiniz bu hareketler doğrultusunda; iş yeri organizasyonunu da kağıt üstünde daha doğru yapmanızı sağlıyor. Bu da ilerleyen zamanlarla "bir fabrikanın yerleşim planı"nı hatasız tasarlamanız anlamına geliyor.

Planlama
Her türlü üretim konseptini tasarlayan, üretimde uygulamanın nasıl yapıldığını en iyi bilen siz olunca; değişen müşteri talepleri karşısında; planlama toplantılarında fikir üreten, alternatif üretim konseptleri kuran veya çalışma şekli öneren "zaman etüdünü yapan mühendis" arkadaşımız oluyor.

Kalite
Üretim konsepti tasarımı yaparken; proses akış şemaları ile potansiyel risk analizlerini yapıp; ekip halinde önlem almaya çalışıyoruz. Ancak zaman etüdünü yaparken mühendis arkadaşımız, o akışta daha önce hıç fark etmediğimiz bir potansiyel kalite riskini fark edebiliyor. Ya da "pahalı" aldığımız bir önlemin; akışta yapacağımız basit bir değişiklikle veya el aleti ile alınabileceğini keşfedebiliyor. Özellikle hata önleyici sistemlerin tasarımı, zaman etüdü yapan mühendis arkadaşımız tarafından daha kolay, ucuz ve hatasız olarak yapılıyor.

Yeni projelerde "iş etüdü"nü mühendis arkadaşlarımız yapıyor. Teknisyenler, yürüyen projelerdeki -rutin yaşamdaki- değişikliklerin ölçümlerini alıyorlar. Mühendis arkadaşlarımızın bilgisayardaki işlerini, teknisyenler yapıyor. Zaman etüdü formlarını girmek, çeşitli zaman hesaplamaları yapmak veya bir operatör iş emrini yazmak gibi. Yüz yüze de konuşmak isterim. Ben işe mühendis alırken; üretim alanında daha doğrusu fabrikada çalışmak konusunda istekli olmasını önemsiyorum. Zaman etüdü gibi konuları, işe alındıktan sonra eğitim döneminde anlatıyorum. Genelde de bu konuda çok tecrübesiz olduklarından bir dönem beraber çalışıyoruz. Bu dönemde o işi yaparken neler öğrenebileceğini ve bunların onu nereye götüreceğini anlatıyorum. Şu anda biraz fazla zamanını masa başında geçiren yakınıyor. Üretim alanında yaşamı paylaşmayı tercih ediyorlar. Genelde de farklı bölümlerde ortaya çıkan eleman ihtiyacında; metod mühendisleri aday olarak öneriliyor. Kariyer fırsatları olarak da keza aynı durum söz konusu...
Şimdilik anlatacaklarım bu kadar, ufacık bir katkım olduysa ne mutlu bana!
 

Herkese iyi hafta sonları,
 

Esin

23 Ağustos 2002

Arman Arıkan ...  Gülnur Sönmez 

Ana Sayfa | Etkinlikler | Birikimler | Ülke Gündemi | Biz Bize | Dağar | Siteler | Sanat | Başka Şeyler