Arşiv  listEM  Yardım  Yazışma

Ana Sayfa | Etkinlikler | Birikimler | Ülke Gündemi | Biz Bize | Dağar | Siteler | Sanat | Başka Şeyler  

  Daha Çok Paylaşıp Daha Çok Öğrenmek

Öğrenciler için

 

Çağlar Güven Yazıları

Turgut Uzer Yazıları

Ergonomi

"X"RP

İş Etüdü İG

 

YENİLER

 

Tütün ve Kullanımı

"Hep önemli olan, ama önümüzdeki günlerde Tütün Yasası ve Tekel'in Özelleştirilmesi Uygulamaları ile gündemi daha çok meşgul edecek bir konuya gönderdiğim amatör ve kısa bir bilgi notu ile dikkatinizi çekmek istiyorum. Umarım ilginizi çeker." demişti; Murat Uçar.

 

APS System Integration

Integrating an APS system into an existing business application suite may be a complex undertaking and pose many challenges.
By carefully considering all the functional challenges -- with a focus on integration touch points -- your company's APS implementation project can provide a variety of benefits to many departments. By Yüksel Çamaş 

 

Yeni Rekabet Ortamında İşyeri Organizasyonu ve EM

Çağlar Güven'in 1994 yılının başında Endüstri Mühendisliği dergisinde yayınlanmış olan uzun yazısı. sistEM'e yakıştı.

 

Endüstride İnsan ve Endüstri/İşletme Mühendisleri

Beksa Genel Müdürü Turgut Uzer'in bu yazısı, İzmit'teki Kurultay'da sunulan bir bildiri. Kurultay'ı izleyemeyenler bu yazıyla eksiklerinin bir bölümünü giderecekler. (30 Kasım 2001)

 

Şartlanmalar

Turgut Uzer'in bir diğer yazısı da, daha önce Milliyet İnsan Kaynakları'nda yayınlanmış olan şartlanmalar üzerine bir yazı. Kuzey ve Güneyin yer değiştirdiği bir Dünya haritasından yola çıkıyor. (30 Kasım 2001)

 

Birey ve Takım

Murat Sal Erdin'in Enterprise üzerine olan yazısı birey ve takım tartışmasını da tetiklemişti. Şenol Kesercioğlu, çoğunluğu kendisine ait listedeki katkıları toparlayarak yararlı bir yazı oluşturdu. (30 Kasım 2001)

 

ODTÜ Rektörü'nden ODTÜ Mezunu Endüstri Mühendislerine

Rektörümüz ODTÜ mezunu Endüstri Mühendislerine seslenmek için sistEM'den yararlandı. Tüm bölümler arasında bu olanağı ilk yaratan bölüm olarak daha uzun süre tek kalmayacağımızı umuyoruz. Sayın Ural Akbulut'un yazısı için başlığı tıklayabilirsiniz. (1 Kasım 2001)

 

ODTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü Başkanı Nesim Erkip; ODTÜ Mezunu Endüstri Mühendisleri Üzerine Yazdı

2001 yılı mezunlarıyla birlikte 2000'i geçtik. Bölüm Başkanımız Nesim Erkip; mühendislik eğitiminden mezunun sorumluluklarına kadar değişik başlıklarda geniş bir yelpazeyi değerlendirdi. (10 Eylül 2001)

 

Nasıl "İyi Endüstri Mühendisi" Olunur?

Çağlar Hoca, bu yazıda iyi bir endüstri mühendisinin, teknoloji karşısında takınması gerektiğini düşündüğü tavrı tartışıyor. 

Çağlar Güven'in "Teori ve pratik ilişkisini doğru anlamak, sorgulama eyleminde yanılgılardan sakınmak ve mesleğimizi doğru biçimde icra etmek için bence birinci şart." diyerek geliştirdiği tartışmada -okuyarak da olsa- yer almak gerek. (10 Eylül 2001)

 

Yöneylem Araştırması Endüstri Mühendisliği Kongresi 2001 Değerlendirmeleri

Çağlar Güven YAEM '01 üzerine değerlendirmelerini  sistEM için yaptı. Kongreyi, bu yıl Gazi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü'nün işbirliğiyle gerçekleştiren Yöneylem Araştırması Derneği'nin başkanı olan Çağlar Hoca'nın değerlendirmeleri sesli düşünceleri de kapsıyor. 

 

Tümleşik Kurum Yönetimi (Integrated Enterprise Management)

Murat Sal Erdin'in uzun yılların birikimini paylaşarak başlattığı tartışmaya temel olan yazıyı sistEMleştirdik. Murat'ın da izniyle, sistEM için düzenleyerek yayımladığımız yazının yarattığı tartışmanın sonuçlarını da yayımlamak üzere...

 

Modellerin Ruhu Üzerine

Sinan Kayalıgil'in Zeki Uğurlu'nun bir yazısı üzerine yaptığı değerlendirmelerin listede kaybolup gitmesine göz yummadık. "Model oluşturmayı öğrenebiliyor muyuz?" tartışmasına "Evet-Hayır" kestirmeciliğinin dışında bir boyut.

 

Portfolio Theory

A downloadable article about a Financial Engineering tool by Haluk Bayraktar.

 

Kariyer Çalıştayı

Arkadaşlarımızdan Tunç Çelik Marmara Üniversitesi EM bölümü öğrencileriyle yaptığı kariyer modeli çalıştayını paylaşıma açtı. 

 

Kazanılmış Değer Analizi (Earned Value Management System)

Murat Deniz'in bu yazısında, dünyada olduğu gibi Türkiye'de de az bilinen ve hak ettiği kadar kullanılmayan son derece güçlü bir proje yönetim sistemi olan "kazanılmış değer yönetim sistemi" tanıtılmaktadır. Bu da uzun bir belge olduğundan, özetiyle birlikte, indirme seçeneği sunulmuştur.

 

Gelişmekte Olan Piyasalarda Mali Piyasa Krizleri

Özer T. Yeniay Şubat Krizinden önce yazdı.

 

mySAP.com Workplace ve SAP BBP (2.0B) Uygulaması

Ozan Ay İngiltere'den bir SAP projesini tanıttı.

 

Türkiye'de SAP Gerçeği

Murat Deniz'den iğnesi ve çuvaldızıyla bir SAP eleştirisi

 

Yöneylem Araştırması Üzerine Kısa Mesajlar

Çağlar Güven'in eski bir mesajından.

Ana Sayfa | Etkinlikler | Birikimler | Ülke Gündemi | Biz Bize | Dağar | Siteler | Sanat | Başka Şeyler