Arşiv  listEM  Yardım  Yazışma

Ana Sayfa | Etkinlikler | Birikimler | Ülke Gündemi | Biz Bize | Dağar | Siteler | Sanat | Başka Şeyler  

  Hizmet Arayüzleri

  Adnan Dovan

 

Tam hazırladığım uzunca yazıyı kes-yapıştır yapıyordum ki Turgut'un düzlüğe kıran mı girdi yazısı geldi, banyo/tuvalet konularına girmekten kendimi alıkoyarak aşağıdaki yazıyı yapıştırıyorum.

Listedeki bazı yazılara göre kısa, bazılarına göre normal, benim standardıma göre ise uzunca bir yazıdır ona göre.


Bahadırın gönderdiği Murphy kanunları çok hoştu, teşekkürler.

ADSL ile ilgili tecrübemden sonra “bir hizmet sektöründe eğer arayüzler varsa mutlaka onları kullanmayı tercih edin” gibi bir laf etmiştim, yanlış veya eksik anlaşılmaması için biraz açmak istiyorum.

Genellikle hem müşteriler hem de bizzat hizmetlerinde aracı kullanan bazı şirketlerin yöneticileri aracılarının açıktan komisyon aldıkları inanırlar. İktisat tarihi boyunca kar kutsal, fakat faiz ve satış komisyonları lanetli sayılmıştır.

Önce kendimden bir örnek vereyim sigorta sektöründe yönetici olarak çalıştığım 11 yılın ilk yılı dışında bütün sigortalarımı acentelere yaptırdım. Sigorta sektöründe aldıkları satış komisyonları karşılığında acenteler ne yaparlar.

  1. Satış sırasında danışmanlık hizmeti verirler.

  2. Satış ile birlikte başvuru, kayıt, belgeleme işlemlerinin eksiksiz olarak yapılmasını sağlarlar.

  3. Satış sonrası ilişkilerinizde aracılık yaparlar, şirket nezdinde sizin vekiliniz gibi davranırlar.

  4. Organizasyonlarını merkezi bir anlayışla ve üretim sürecine göre tasarlamış olan ana şirketin memurlarının sizi azarlamalarından korumaları bile nimettir. Çağrı merkezlerinin kurulmasıyla şimdi bir ölçüde değiştiği söylenebilir. (Anadolu Hayatta çağrı servisini kurmadan önce aralıklarla 10-15 saat santral odasında ötürmüştüm. Müşteri aradığında santral memuresi bana işaret ediyordu ve ben saat tutarak ekranda izlemeye başlıyordum. Müşteri önce 1-2 dakika santral memuruna hayat hikayesini anlatıyordu, ve santral memuru anladığı kadarı ile müşteriyi ilgili ! servise yönlendiriyordu. Ben müşterinin 1-2 dakikalık aralıklarla servisler arasında gezdiğini ekrandan izlerdim. Şu an tam hatırlamıyorum ama ortalama müşteri görüşmesi sonlandırması 10-12 dakikalar civarındaydı. Hadi Türkiye'de müşterilerinizin zamanı ucuz, ama şehirler arası tarife üzerinden bu süreler yıkım. Şirket açısından baktığınızda ise müşteriye zulüm etmek için harcadığınız net 10-12 dakikanın maliyeti yaklaşık 3 $ oluyordu. Çağrı merkezini kurduktan sonra ortalama müşteri görüşmeleri sonlandırmasını 90 saniyelere indirmiştik. )

  5. Acentelerin CRM yazılımları yoktur, fakat müşteri ilişkileri yönetimi vardır. Şirketlerin ise CRM yazılımları vardır fakat müşteri ilişkileri yönetimleri yoktur. Acenteniz için siz bir müşteri olursunuz, oysa şirket için bir kayıt olursunuz. (Tüketici kredileri ile yapılan araç satışlarında yaptırılan kasko ve trafik poliçelerinde kredi sonrası sözleşmelerin devam oranı bir ara % 15-20 arasında seyrediyordu.)

  6. Şirketiniz size junk e-mail gönderir, oysa kasko poliçeniz varsa acenteniz size konut veya sağlık sigortası satmaya çalışır.

  7. Bir sorununuz olduğunda şirket için sorunsuz atlatılması gereken bir işlem olursunuz, acente için “acaba bu adamın bir arkadaşı ile ilişki yaratabilir miyim?” sorusundaki adam olursunuz.

Kendi kullandıkları aracıların açıktan komisyon aldığına inanan şirketler şimdi moda diye web sitelerine bir başvuru formu ve kredi kartı tahsilat ekranı koyarak e-satışa soyunuyorlar. Umarım bir süre sonra hem acente, hem de e-satış kanalını kaybetmezler.

Sektörde çalıştığım dönemlerde grup sağlık sigortalarında çok uluslu şirketler özellikle ABD kökenliler kesinlikle broker aracılığı ile ilişkiye geçerlerdi. Fakat küçük/büyük yerli şirketlerden “acenteyi devreden çıkaralım komisyon oranında indirim yapın” şeklinde talepler geldiğinde ben “arzu ederseniz merkezden de aynı fiyatlarla sözleşme yaparız, ancak acenteniz/brokeriniz kadar iyi hizmet veremeyebiliriz” derdim.

Belki bu işlerden anlayan bir arkadaş da şehrin en mutena merkezlerinde açılan “factory outlet center”lerin ne olduğunu anlatabilir. Kavramları ruhundan kopararak yapılan pazarlama cinliklerini ben anlamakta zorluk çekiyorum.

Sevgiler,

Adnan DOVAN 78

Ana Sayfa | Etkinlikler | Birikimler | Ülke Gündemi | Biz Bize | Dağar | Siteler | Sanat | Başka Şeyler

Copyright © 2000-2004 sistEM