Arşiv  listEM  Yardım  Yazışma

Ana Sayfa | Etkinlikler | Birikimler | Ülke Gündemi | Biz Bize | Dağar | Siteler | Sanat | Başka Şeyler  

  Ordal Demokan

Derleyen: Özgür Atabay

Özgür'ün Derlemesi

(Word 188K)

Kamil Sandıkçıoğlu

Ordal Hoca'nın ölüm haberini ListEMe gelen aşağıdaki mesajla öğrenmiştik:

"ODTÜ Fizik Bölümü öğretim görevlisi değerli insan Prof. Dr. Ordal Demokan
29.10.2004 Cuma günü araba çarpması sonucu hayatını kaybetmiştir. Allah
rahmet eylesin. Hepimizin başı sağ olsun.

Özgür"

Art arda gelen mesajlar, mezunlar arasındaki çeyrek yüzyılı aşan bir ortaklığı daha ortaya çıkardı. Özgür'ün derledikleri ise çok daha fazlasının ipuçlarını veriyor.

Aşağıya ilk mesajları ve ayrı bir sayfaya da Kamil Sandıkçıoğlu'nunkini yerleştirdik. Özgür'ün derlemesinin tamamını da burayı tıklayarak indirebilirsiniz.

Duygu Güngör
Saturday, October 30, 2004 2:00 PM

Ben 2003 mezunuyum ve bir dönem fizik dersini Ordal Hocadan alma şansını yaşamıştım. Bu, gerçekten büyük bir kayıp. Çok üzüldüm ve üzüntümü paylaşmak istedim. Allah rahmet eylesin ve baş sağlığı dileklerinize içten katılıyorum...

Duygu


Erol Sayın
Saturday, October 30, 2004 3:17 PM

Ordal Hoca bize Freshman fiziğine gelmişti. Son derece iyi ders anlatan bir hocaydı. Ü 3'te büyük amfide üç tepegöz ve üç beyazperde vardı. Ordal Hoca, her bir tepegözün üzerindeki rulo asetatları sırasıyla ve gayet düzgün doldururdu. Sonra ilk tepegöze döner, ruloyu sarar ve aynı tempoyla devam ederdi. Çok yalın ve yapısal anlatırdı fiziğin en karmaşık konularını bile.

Sonra o sıralar bizim Bölümde asistan, sonradan İş Bankasında bilgi işlem yöneticisi olan Nur Demokan ile evlendi. Eski Bölüm Sekreterlerimiz Gülen Abla ve rahmetli Nilgün Abla ile yakın dosttular. Zaten acı haberi Gülen Abla'nın oğlu Özgür Atabay'ın mesajıyla öğrendim. Oğlu Seren'i ise yakın dönem mezunları tanır. TAT Grubundan Systems Design dersine epeyce proje vermişti.

Ordal Hocayla daha bir-iki hafta önce kafeteryada geçmiş yılları anmıştık. Son yıllarda çoğumuz gibi üniversite sistemindeki aksaklıklardan yakınıyordu, ama bir yandan da üniversitenin stratejik planlama komisyonunda bıkmadan çalışıyordu. Umudu gelecek kuşaklarda idi ve o nedenle yıllardır enerjisini hiç yitirmeden liselileri fizik olimpiyatlarına hazırlayan kamplarda karşılık beklemeden birikimini gençlere aktarmaya çalışıyordu. Onların (ve bizim) bilime karşı heyecan duyması için elinden gelenin fazlasını yaptı. Dogmatizme karşı bu şekilde mücadele etti.

Ordal Hocamıza Tanrıdan rahmet; Nur ve Seren'e de sabır diliyorum. Gittiği yer cennet olsun.

Erol Sayın'79


Özden Engin ÇAKICI
Saturday, October 30, 2004 2:57 PM

Ben de Duygu arkadaşımız gibi Ordal hocamızdan ders dinleme şansına erişmiştim. Ve şunu söylemek istiyorum: ODTÜ içerisinde konusunu bu kadar iyi bilen ama aynı anda da o kadar güzel anlatan başka birisine aldığım dersler içerisinde rastlamadım. Bu kadar değerli bir insanın aptal bir trafik kazasında ölmesinden dolayı çok derin üzüntü duyuyorum. Hepimizin başı sağ olsun.


Ercan Erkul
Sunday, October 31, 2004 1:09 AM

Acı haber çabuk duyuluyor.

Adnan Dovan bugün öğleden sonra İstanbul'dan arayıp acı haberi vermiş, listeye duyurmamı istemişti.

Ordal Hocanın EM öğrencileri arasında özel bir yeri vardır.

Erol'la benim sınıfıma 1973-74'de, Duygu'nun sınıfına [herhalde] 1999-2000'de fizik öğretmiş; Erol'un çok güzel anlattığı ders verme biçimiyle hepimizi etkilemiş; liseden yeni gelmiş biz çaylaklara üniversitede nasıl ders öğretilir göstermişti.

O aynı zamanda bölümümüzün yakışıklı damadıydı.

Biz onu sevdik, pek belli etmese de, O bizi sevdi...

Yeri cennettir.

Nur'a ve oğluna başsağlığı dilerim.

Ercan Erkul 1978


Haluk S. Balkan
Saturday, October 30, 2004 8:57 PM

Gazimagusa, 30 Ekim 2004

ODTÜ çok kıymetli bir hocasını ve iyi bir insanı, ben 40 yıllık can arkadaşımı kaybettim ve maalesef şu anda onun için Allahtan Rahmet dilemek ve Sevgili Nur, Selen ve Alev'e baş sağlığı ve sabır dilemekten başka bir şey yapamamanın çaresizliği içindeyim. Bütün sevenlerinin başı sağ olsun.

Haluk S. Balkan


Bahadır
Sunday, October 31, 2004 5:10 PM

Ordal Hoca' dan 71-72' de ders aldı bizim 75'li ve 76'lılar. Tam 2 ay önce Merih Celasun hocamın ölümü üzerine yazdığım yazıda belirttiğim, üniversite yaşamımda beğendiğim, sevip-saydığım hocalar içindeydi Ordal Bey.
İşini büyük bir ciddiyetle ve dakiklik içinde yapması, 3'lü amfinin büyüğünde o denli kalabalık kitleye kendini dinlettirmesi olağanüstüydü.

Biz kendisi alanında onu sadece "fiziğe giriş" ile tanıdık. Akademik yönünü -en azından benim- daha fazla izleme şansım olmadı.

Erol' ün ve Ercan' in dediği gibi daha sonra bölümümüze "damat" geldi. Biz de sınıf arkadaşımız Nur sayesinde kendisiyle biraz daha "samimi" olabildik. Fizik binasının alt katında bazı öğlenler masa tenisi maçlarımız olduğunu anımsıyorum. En son yıllar önce bir yaz Datça-Aktur'da karşılaşmış ve sohbet etmiştik.

Böyle bir haberi duymuş olmak... bilmiyorum, gerçekten sözler tükeniyor.

Nur' a ve kederli ailelerine başsağlığı diliyorum.
Bahadır Akın ' 76


Sunday, October 31, 2004 10:32 PM

Ne kadar üzüldüğümü anlatamam.

Ordal hocadan Fizik derslerini aldığımız 3lü amfiye son zamanlarda her film seyretmeye gidişim, o ünlü bordo hırkalarından biri üzerinde derse girip, kız-erkek herkesin, hayran dikkatleri altında, dimdik duruş, sırım gibi bir görünüm ve çok düzgün bir İngilizceyle, anlattığına bunca hakim birinden korkulası Fiziği evcilleştirerek öğrendiği, hoca gibi bir hocayı anmama aracı oluyor. Kaskatı bir dolu prensibi bunca sevimlileştirerek dillendirmek herkese nasip olmaz.

Üniversite yıllarımda, memleketimde "üniversite nasıl bir yer?" diye soranlara, düşünmeden Ordal hocanın dersinden esinlenip yaptıklarımızı anlatıverdiğimi bugün gibi anımsıyorum.

Nur içinde yat hocam ve arkadaşım Ordal.

Başımız sağ olsun tüm sevenleri, hayranları, izleyenleri.

Sinan Kayalıgil '78

Güldal Büyükdamgacı
Monday, November 1, 2004 7:55 AM

Adnan'ın telefonu ile Cumartesi günü olağanüstü üzüldük. Ordal Bey, arkadaşların anlattığı gibi hepimizin çok sevdiği bir hocamızdı. Bu sıralarda bizim yaş grubumuzdakiler için; tanıdığımız, sevdiğimiz, takdir ettiğimiz insanların "ecel"leri ile aramızdan birer birer ayrılmaya başladığını görmek yeteri kadar üzücü iken, böyle zamansız ve haince bir ölümün haberini almak isyan duygusu uyandırıyor.

Teselli için söylenebilecek hiç bir şey yok, ne yazık. Ailesi ve diğer sevenlerine başsağlığı dilerim.

Güldal Büyükdamgacı '76


Ayça Gençler
Monday, November 1, 2004 9:43 AM

çok üzgünüm...

insan ne kadar çaresiz kalıyor! evet, hepimizin bir sebebi olacak, yine de "bu kadar aptalca olmamalıydı" yankılanıyor.

sevgili nur'a ve tüm yakınlarına sabırlar diliyorum diyecek hiç bir şey yok ki!!!

başımız sağ olsun


ayca 84


Nezih Yaşar
Monday, November 1, 2004 1:33 PM

Ordal Demokan, üniversite diye geldiğimiz ortamda ilk karşılaştığımız hocaydı. Bendeki üniversite imajı, onun dersleriyle karşılık bulmaya başladığı için ben de şanssızdım, daha sonraki hocalarımız da. Ondan dinlediğim U-3'teki ilk dersi, figüranlarından biri olduğum bir filmin önemli sahnelerinden biri gibi hala hatırlarım.


Bora Tanlak
Monday, November 1, 2004 2:43 PM

gerçekten bize kendimizi "üniversiteli" hissetiren ilklerden biri idi, ordal hoca. hepimizde sevmiştik....nur demokan'a, ailesine, ve herkese baş sağlığı diliyorum...

bora tanlak


Erol Sayın
Monday, November 1, 2004 4:56 PM

Elim bir trafik kazası sonucunda yitirdiğimiz, Değerli Hocamız Prof. Dr. Ordal Demokan ile ilgili olarak SKY Türk Televizyonu'nda 1 Kasım 2004 (bugün) tarihinde saat 18:15'de bir haber programı yayınlanacaktır.

Bilgilerinize sunulur.

Rektörlük


Necip Özbey
Monday, November 1, 2004 3:56 PM

Birinci sınıfta fizik derslerini Ordal Demokan'dan almayan şanssızlardan sayarım kendimi. Daha sonra bölümden arkadaşı Prof. Hakkı Ögelmanın evinde tanıştığımızı hatırlıyorum.

Herkesin sevdiği, beğendiği hoca gibi hoca, insan gibi insandı Ordal hoca. Sayısız trafik kurbanlarından biri olmasına diyecek söz bulmak mümkün değil.

Nur içinde yatsın. Tüm ailesine sabırlar diliyorum.


Necip Özbey 71


tanerturgut
Tuesday, November 2, 2004 6:19 AM

Tüm ODTܒlülerin başı sağ olsun! ODTÜ tarihinde dersine girmekten en fazla zevk aldığım hocalarımdan biriydi Ordal Demokan ve böyle değerli bir bilim adamını trafik terörüne kurban etmemiz cidden içimi sızlatıyor.

Allah annesine, sevenlerine sabırlar versin!Hasan Yılmaz
Monday, November 1, 2004 7:30 PM

Ordal benim ağabeyimdi..... Nur öz kardeşim olmasına rağmen, Ordal'ın hayatımdaki yeri bambaşka idi. O sadece benim değil, end. müh okuduğumuz yıllarda tüm arkadaşlarımın yol göstericisi, moral hocası, her başımız derde girdiğinde utanmadan, sıkılmadan baş vurabildiğimiz sakin ve güvenli bir limandı.

Bir insanın bu kadar iyi eş, bu kadar iyi baba, bu kadar iyi hoca, bu kadar iyi bilim adamı... hepsi birden olabilmesi inanılacak gibi değildir. Ama o her şeyi ile mükemmeldi. Hayatı çok severdi. Hayatı yudum yudum içer, sonuna kadar her anının tadını çıkarmak isterdi.

Cahil bir hayvanın 17 yaşındaki oğlunun altına verdiği araç, hiç bir fren izi bırakmadan çarpıp kaçarak ölümüne neden oldu. O bunu hiç ama hiç hak etmemişti. Daha beter acıları çekmelerini dilerim. Ordal geri gelmez ama yine de bunun hesabını sormak için elimden geleni ardına koymayacağım.

Bu sabah kendisini morgdan iki endüstri mühendisi arkadaşımla beraber aldık ve ODTÜ'ye getirdik. Gerek anısına yapılan tören gerekse tüm ölüm işlemleri sırasında ODTÜ camiasının vefakarlığını hiç unutmayacağım. Bugün ODTÜlü olmakla bir kez daha gurur duydum.

Onu tanıyıp da sevemeyecek biri olabileceğine inanmıyorum.

Kız kardeşim eşini, yeğenlerim babalarını ben ise abimi kaybettim. Ama sanırım en çok insanlık kaybetti.

Tüm ODTÜ camiasına teşekkürlerimi sunarım

Hasan 79


Turgut Uzer
Tuesday, November 2, 2004 6:51 AM

Nur içinde yatsın. Tüm ailesine, yakınlarına sabırlar diliyorum.

Turgut Uzer '76

Ana Sayfa | Etkinlikler | Birikimler | Ülke Gündemi | Biz Bize | Dağar | Siteler | Sanat | Başka Şeyler