Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunlarının bir e-ortamıdır.

Ana Sayfa | Etkinlikler | Birikimler | Ülke Gündemi | Biz Bize | Dağar | Siteler | Sanat | Başka Şeyler  

Arşiv

metu-ie-alumni

Kimlik

Yazışma

 

 

ListEM Eskişehir Buluşması

Erol Sayın

Eskişehir Arçelik

Sevgili Adnan ve listEM izleyicileri,

Mazlumlar Muhallebicisinin üçüncü kuşaktan sahibi ile sohbet ederek ve Eskişehir'li sınıf arkadaşım Adnan'i anarak tavukgöğüslü kazandibimizi güzelce yedik. Hal binası ya da yeni adıyla Haller Gençlik Merkezi, Yılmaz Büyükerşen Hoca'nın Eskişehir'e kazandırdığı çok güzel yerlerden biri.

aşağıdaki fotoğrafın tamamı için tıklayınız

Hoca, tramvay inşaatını da bitmek üzere (Estram). Ankara'daki Kızılay Meydanı için yapılan kısır tartışma Eskişehir için söz konusu değil. "Yayalar üstten mi geçsin, alttan mı geçsin" şeklindeki çok dar bir tartışma yerine Hoca kent merkezindeki ana caddelerin hemen hemen tümünü trafiğe kapatıp, sadece tramvay ve yayalara ayırmış. Ankara'daki tartışmada da sivil toplum kurumlarından böyle bir muhalefet beklerdim, ama maalesef ufukları darmış.

Teknikalite düzeyindeki tartışmayı da önceden gördüğüm gibi Melih Gökçek gibi kurnaz birine karşı kazanmaları mümkün olmadı. Dar ufukluluklarının yolaçtığı tuzağa düştüler. Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarını çalıştırmak üzere Yılmaz Hoca, bu yıl Haldun Dormen'i Eskişehir'e getirmiş. Porsuk Çayında çalışacak olan Amsterdam'daki gibi kanal gemileri de kente gelmiş diye duyduk.

İki günlük Eskişehir gezimizde sadece bunları mı duyduk gördük. Tabii ki hayır. Engin ve Erel'in, Günsel'in de katkısıyla, çok iyi pişirip kotardıkları program sayesinde kenti dolaştık, Bahadır Akın'ın ayarladığı gezi sayesinde Arçelik'i, Çelik'i ve yeni robotları inceledik,

EskisehirEM Grubu Arçelik Showroomda

Hakan'dan bilgiler aldık, mükemmel bir restoranda (Taşbina Lokantası) hep beraber çok iyi yemekler yiyip şaraplarımızı içtik, Doors Şarapevine gidip sabaha karşı 02:30'a kadar kaynattık, Venedik Pastanesinde Pazar sabahı çayımızı içtik, bir Eskişehir klasiği olarak Porsuk Çayboyunu arşınladık, Shakespeare Cafe'de yemek yedik, ama en önemlisi harika muhabbetler yaptık.

En kıdemli mezunumuz Eti Yönetim Kurulu Başkan Vekili Etkin Binbaşıoğlu'75, onu izleyen 80 mezunları eski Arçelikçi, şimdi sanayici Raif Eşkinat, Cemalettin Taşçı üstadımız, ve İstanbul'dan gelen İbrahim Gürbüz (I-BİMSA), bölümden ben ve Sedef Meral'81, TEI'den Günsel Gürbüz İçel'87, Aysun Doğramacı Yurddaş'87 ve Didem Gültekin'01, Arçelik'ten Hakan Sanal'92, Eti'nin genç endüstri mühendisleri Engin Çölova'02, Erel Zerman'03 ve Sertan Köybaşı'03, Osmangazi Endüstri Müh. Bölümünden Aykut Arapoğlu'90, Anadolu Üniversitesi Endüstriyel Sanatlar Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Hakan Kağnıcıoğlu'89, ve tabii ki pirimiz Nezih Yaşar'79 ile şeref konuğumuz Boğaziçi Endüstri Mühendisliği mezunu meslektaşımız Açıköğretim Fakültesi Dekanı Ali Ekrem Özkul, bazılarımızın eş ve çocukları hep birlikteydik Taşbina'daki yemekte.

Otelimiz çok iyiydi, kampüs çok güzeldi. Göl kenarında, Japon bahçesinde ve kampusta yaptığımız sabah yürüyüşünde genç mezunlarımız ve Cemalettin de bize eşlik etti. Aykut ve eşi bizi otogara kadar geçirdi. Ben de kendi hesabıma Nezih gibi çok mutlu oldum, çok keyif aldım, tadı damağımda kaldı. Emeği geçenlere çok teşekkür ederim. Bir hafta sonu geçirdik ama bir hafta geçirdik gibi geldi. Dolu dolu yaşadık.

Buluşmanın en ilginç yanlarından biri genç mezunların sabaha karşı Doors şarapevinde Cemalettin'in listEM'e yazdığı yazılar çizgisindeki sohbetini anlamaya çalışmalarıydı. Başka bir ilginç yan, Eskişehir'de aynı sitede oturan iki mezunumuzun birbirlerinin aynı bölümden olduklarını yeni öğrenmeleri idi. Yeni tanışmalar çokça oldu. Sanal birlikteliğimiz yerellik ve gerçeklik kazandı. Bundan sonra İstEMbul'lar gibi EskişehirEM'lerin de süreceğine inanıyorum.

Sıra BURSA'da... Bence Kamel Layouini bu işi üstlenir. Renault'nun Uludağ yolundaki güzel lokalini de ayarlar!

Eskişehir'li mezunlarımıza tekrar yürekten teşekkürler.

Erol Sayın'79

Ana Sayfa | Etkinlikler | Birikimler | Ülke Gündemi | Biz Bize | Dağar | Siteler | Sanat | Başka Şeyler