Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunlarının bir e-ortamıdır.

Ana Sayfa | Etkinlikler | Birikimler | Ülke Gündemi | Biz Bize | Dağar | Siteler | Sanat | Başka Şeyler  

Arşiv

metu-ie-alumni

Kimlik

Yazışma

Okuldan Sonra EM

Selçuk Aytimur

EM Gündemi

EM Eğitimi

 

Türkiye'de Üniversite bittikten sonra okuldan kopuyoruz, bu doğal bir sonuç. Ama biz okuldan kopunca genel olarak tüm bilimsel gelişmelerden de kopuyoruz. Diplomamıza göre mesleğimiz EM. Ancak iş hayatında her birimiz kendimize farklı profiller çiziyoruz zaman içinde. Bu profiller bazen çalıştığımız yerlerin önümüze koyduğu imkanlarla, bazen kendi diretmelerimizle bazen de ikisinin karışımı ile oluyor. Sonuçta diploma EM olmakla birlikte farklı alanlarda uzmanlaşan bir sürü EM oluyor. Bence gerçek meslek de o zaman ortaya çıkıyor. Yıllarca bir firmanın bilgi işlem dairesini yöneten bir EM'ni artık kimse Üretim Yöneticisi yapmaz, zaten o da o dala atlamaz. Bu tür örnekler çoğaltılabilir. Bazılarımız da diplomasına sadık kalıp mesleğini EM olarak sürdürüyor.

Okuldan ayrıldıktan sonra mesleğimizi (diplomadan gelen veya edinilen) tarafsız ve nesnel bir şekilde geliştirme olanağımız yok, eğer büyük ve bu işlere önem veren bir firmada çalışmıyorsanız ve de yöneticilerin gözüne girmediyseniz. Yurt dışında meslek örgütlerinin veya topluluklarının bu tür nitelik arttırıcı kursları, seminerleri var. Yıllık periyotlarla bu kursları alıp, bir de üstüne sınav verip kalifikasyonu arttırmak mümkün. Bu tür meslek örgütlerinin okul sonrasında karşılaşılan teoriyi pratiğe adapte etme, karşılaşılan yeni durumlara çözüm üretme sorunlarına yardımcı olabileceğine inanıyorum. Mesela bildiğim kadarı ile ASQ (Amerikan Kalite Topluluğu) her yıl kalite mühendisleri için sertifikasyon kursları düzenliyor. Bu kurslardan istediklerinize katılıp, başarırsanız o konuda certified quality engineer oluyorsunuz. Adamlar da zaten certified quality engineer arıyor ilanlarında... Yani gündemi takip edip kendini gelişen teknoloji ve yeni uygulamalarla güncelleştirmez ve tarafsız kuruluşlar aracılığı ile yapmazsan işin zor. İstatistiksel Kalite Kontrol konusunda sertifikanız varsa bu konuda sektörün güncel uygulamaları ile donanmış oluyorsunuz. 

Peki biz de nasıl? Biz istatistik konusunu en ağır okuyan bölümlerden biriyiz (umarım hala öyledir...) ve diğer mühendislik dalları da okuyor. Ama bizim mühendislerimizin çoğu en basit istatistiksel yöntemleri bile uygulamaya gelince zorlanıyor, hatta bazılarını hiç bilmiyorlar. Bu konuda örnekler hızla diğer mesleki tekniklerimize kaydırılabilir. Meslek tekniklerinde uzmanlaşacaksak meslek örgütleri içinde uygulamalardan gelen öğretiyi almak zorundayız. Bazen diplomamızın tamamen dışına da kayabiliyoruz, aynı problem orada çıkıyor karşımıza.

Bizim meslek örgütlerimiz ne işe yarar zaten hiç anlamadım. ASQ, ASTM, AHAM (American Household Apliances Manufacturers), ASME, ASHRAE gibi meslek örgütlerinin yaptıklarına bir bakmak yeterli. Bu örgütler sektörleri için standardlar üretiyor, kadroların uzmanlaşması için de yukarıda örneğini verdiğim gibi sistematik faaliyetler gerçekleştiriyorlar. Yayınlarını takibeden arkadaşlar varsa bilirler, sürekli olarak uygulamalarda karşılaşılan problemlerin çözümlerine ilişkin örnekler var. İş hayatımızda zaman içinde hepimiz belli konularda uzmanlaşıyoruz ve bu uzmanlık alanlarımızı meslek örgütlerimizde açığa çıkarmadığımız için hata ediyoruz. Meslek örgütü derken EM odası, MM odası kastetmiyorum. Gerçekten edinilen meslekleri kastediyorum. Bazı meslektaşlarımız hastanelerde işletme müdürü olarak görev yapıyorlar, bazılarımız şantiye şefliği, bazılarımız Bakım müdürlüğü, falan falan... Buralardan edinilen deneyimlerin EM odası (yok zaten ve olması gerekliliği tartışmalı...) MM odası gibi yerlerde sistemli olarak ortaya çıkması, paylaşılmasını olanaksız görüyorum. Neden bizim Kalite Mühendisleri Birliğimiz, Bakım Yöneticileri derneğimiz, Planlama Mühendisleri derneğimiz, İstatistikçiler odamız falan yok? Mevcut odalarımız aidat alıp 2 dergi çıkarmaktan başka iş neden yapmazlar? Okul bittikten sonra mesleki uzmanlaşma ve geliştirme için formal bir yapı oluşturamazsak sorunlarımız hep ama hep devam edecek.

13 Ağustos 2001

Ana Sayfa | Etkinlikler | Birikimler | Ülke Gündemi | Biz Bize | Dağar | Siteler | Sanat | Başka Şeyler