Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunlarının bir e-ortamıdır.

Ana Sayfa | Etkinlikler | Birikimler | Ülke Gündemi | Biz Bize | Dağar | Siteler | Sanat | Başka Şeyler  

Arşiv

metu-ie-alumni

Kimlik

Yazışma

Pati ve Loli

Turgut Uzer

 

Pati ve Loli

Lucky

Fıstık

Bono ve Çaki


Bundan sekiz ay kadar önce bir Alman Kurt Köpeği (German Shephard) aldık. Aldığımızda bebekti, geçtiğimiz hafta, 26 Nisan'da ilk yaş gününü kutladık. Efendim köpek deyip geçmeyin, köpeğin FCI (Federation Cynologique Internationale) onaylı beş nesil aile ağacını gösteren sertifikası var. Kendisi Orax v. Nordteich ve Romano Ingrid'den olma Romano Dominus Walter oluyor. Ayrıca ağababası Romano Dominus, Avrupa'nın en meşhur Alman Kurt Köpeklerinden biri, kazandığı bir sürü yarışma var. Romano Dominus'u görmek ve bilgi edinmek isterseniz internette adresi bile var: http://romanodominus.go.ro 

Anlayacağınız köpek benden asil. Biz yine de kendisine "Romano Dominus Walter" şeklinde hitap etmek yerine "Pati" ismini koyduk, bazen "Pati", bazen "Patiş", bazen "Patiko", bazen de saygımızdan "Pati bey" diyoruz. Pati bey'in gördüğü saygı sadece kimliği ile ilgili değil, kendisi kantarda 30 kg. çekmekte (...and growing) ve arka ayakları üzerinde kalktığında patilerini göğsüme koyup yüzümü şapır şupur yalayabilecek boyda.

Pati bey ile ailecek muhabbetimiz çok derin. Eşim Renan, oğullarımız Kerem (13 yaşında) ve Murat (8 yaşında), hepimize Pati kendini çok sevdirdi. Murat cüsse olarak halen Pati'nin birkaç siklet altında olduğu için Pati Murat'ı seveyim derken deviriyor, ama o mahzur da Murat'ın büyümesiyle ortadan kalkacak.

Efendim, Pati'ye geçen hafta bir arkadaş/eş aldık. 24 Kasım 2001 doğumlu (beş aylık) dişi bir Alman Kurt Köpeği. Bunun da FCI'dan seceresi zengin: Bili v.Nikerhow ve Zelda v.Nikerhoff'dan olma Zeyna. Anlayacağınız evdeki nüfus altı oldu ve "asiller"in sayısı ikiye çıktı. Evimizin yeni ferdinin ismini "Loli" koyduk, kendisine saygıyla "Loli hanım" diye hitap ediyoruz.

Loli hanımın tuvalet eğitimi ile bir haftadır uğraşıyoruz, halen başarılı olamadık. Ben kendisinin ismini "Raziye"ye revize etmeyi önerdim, Renan dişi dayanışması içgüdüsüyle olsa gerek, red etti.

Bağdat caddesindeki (İstanbul) Marks&Spencer mağazasının arka taraflarına düşen bir yerde büyük bir "Pet Shop" varmış, Renan orada geçen gün "Köpek tuvalet eğitimi" ismiyle satılan bir ürüne rast gelmiş. Bizim şu sıralar güncel konularımızdan olduğu için Renan ilgilenmiş, öğrendikleri bana çok komik geldi, sizlerle paylaşayım:

Konuya aşina olmayanlar için biraz önbilgi: Köpekler, insanlar gibi, ilk doğduklarında tuvalet konusuna "serbest" takılıyorlar. Akıllarına estiği yerde ve zamanda def'i hacet ediyorlar. Biraz büyüyünce de kendi kokularını takip ediyorlar. Bu işlemi doğru yere yönlendirebilmek için ise cişlerini bir gazete kağıdına emdirip tuvaletini yapmasını istediğiniz yere gazeteyi götürüp koyuyorsunuz, hayvan da orayı koklayarak buluyor ve "hah, işte buraya yapmalıyım" diyor ve böylece doğru tuvalet mekanına alışıyor. Yordam bu.

Efendim, Renan'ın "Pet Shop"ta gördüğü "Köpek tuvalet eğitimi", benim anladığım kadarıyla orta boy kolonya büyüklüğünde bir şişe, Almanya'dan ithal, fiyatı 13 Milyon 750 bin Lira, ve üzerinde yazdığına göre içinde köpek çişi var. Kullanım yordamını ise aşağı yukarı şöyle yazmışlar: "Bu harika sıvıdan bir gazetenin üzerine bir miktar damlatıyorsunuz ve köpeciğinizin tuvaletini nereye yapmasını istiyorsanız gazete kağıdını oraya koyuyorsunuz." Bu kadar basit. Magic!!

Renan şişenin içindekini yanlış, en azından eksik, anladığını düşünerek mağazadaki yetkili hanıma sormuş. Hayır, yanlış anlama yok, şişenin içindeki Almanya'dan ithal köpek çişi. Ve fiyatı 13 Milyon 750 bin Lira. Hanım daha da şaşırtıcı bir şey söylemiş: Biz getirtirken tam olarak içinde ne olduğunu bilmeden getirttik, soran insanlara ise içinde ne olduğunu açık açık söylüyoruz, buna rağmen insanlar satın alıyorlar, biz de buna şaşıyoruz" demiş.

Bir aralar Amerikalıların Araplara "çöldeki kum, inşaata uygun değildir" diyerek kocaman gemiler dolusu "amerikan kumu" sattığını biliyorum, Amerikada SUV ve Off the Road tipi araç kullananlar için "çamur spray"i satıldığını biliyorum, yine Amerika'da yalnız araba kullanan hanımların yalnız olduğunun anlaşılmaması için yanlarına oturtmak üzere pazarlanan "şişirme adam"ların da olduğunu biliyorum. Ama bunu duymamıştım.

Konu pazarlama konusunda ihtisaslaşmış arkadaşlarımıza mı daha yakın (remember:"Marketing is everything"), yoksa psikoloji konusuna mı daha yakın, yoksa "kültür" başlığı altında mı görmek gerekir tam olarak bilemiyorum, ama ben (bile) bu işe çok şaştım.

Turgut Uzer '76
02.05.02

Ana Sayfa | Etkinlikler | Birikimler | Ülke Gündemi | Biz Bize | Dağar | Siteler | Sanat | Başka Şeyler