Arşiv  listEM  Yardım  Yazışma

Ana Sayfa | Etkinlikler | Birikimler | Ülke Gündemi | Biz Bize | Dağar | Siteler | Sanat | Başka Şeyler  

  2025

  Cemalettin Nuri Taşçı

20 GP GV

Peace Keeping

Global Branding

Marka ve Gelecek

Brand Inertia

2500 Sorusu

2025 Tahmini

 

2500 yılı hakkında tahminlerde bulunamam ama 2025 için deneyeyim.

Eğer önümüzdeki 15 yıl içinde ABD "imparatorluğu", kendisinin tarih olduğuna ikna edilebilirse bir, edilemezse başka bir senaryo yazmak gerekecek. Aşağıda A ABD'nin makul bir hızla "decline" ettiği, B ise sahneden çıkmaya razı gelmeyip dünyayı kana boğduğu senaryoları temsil ediyor:

A01. Mevcut "ülkeler havuzu"na çok sayıda yeni ülke eklenmiş olacak ama bu "küçük ülkeler" birçok mahalli siyasi birlikler kurmuş olacaklar.

B01. BM'de temsil edilen ülkelerin sayısında fazla bir değişiklik olmayacak ama "kukla hükümetler" tarafından yönetilen ülke sayısı artmış olacak.

A02. Uluslararası "conflict"ler yoğunlaşmış ve keskinleşmiş, büyük bir harp ihtimali artmış olacak ama dünyada dökülen kan azalmış olacak.

B02. Mahalli çatışmalar şimdikini aratacak kadar yoğunlaşmış olacak.

A03. Hiçbir Türk edebiyatçısı Nobel almamış olacak. Ama bunu ipleyen pek kimse de olmayacak.

B03. Hiçbir Türk edebiyatçısı Nobel almamış olacak.

A04. Türkiye üniversitelerinde toplam öğrencilerin en az % 20si kadar yabancı öğrenci olacak. Bu öğrenciler kendi dillerinde ve/veya Türkçe öğrenim görecekler. (Bilimsel metin ve konuşmaları anında tercüme sistemleri geliştirilmiş olacağı için, bir Bulgarın İTÜ'nün İnternet üzerinden eğitim veren programlarında okuması mümkün olacak.)

B04. Türkiye üniversitelerinde toplam öğrencilerin en az % 20si kadar yabancı öğrenci olacak ve İngilizce öğrenim görecekler.

A05. Türkiye AB'ye girmemiş olacak ve girme ihtimali de kalmamış olacak. Bunu umursayan da kalmamış olacak, çünkü AB çözülme sürecine girmiş olacak.

B05. Türkiye AB'ye girememiş olacak. Müzakereler için tarih almaya çalışıyor olacak. ABD AB'ye, Türkiye adına baskı yapıyor olacak. Türkiye'nin AB'ye girmesine en sert muhalefet etme nöbetini Avusturyalılar üstlenmiş olacak. Avrupa'nın gündeminde Viyana kuşatmaları tartışılıyor olacak. AB içten içe çözülmüş olacak ama bunu gizlemeyi başarabiliyor olacak.

A06. Dünya "çalışabilir nüfusu"nun % 30'u işsiz olacak. % 40'ı servis sektöründe çalışıyor olacak. % 10'u sanayi, % 15'i tarım, % 5'i de enformasyon sektöründe çalışıyor olacak.

B06. Dünya "çalışabilir nüfusu"nun % 45'i işsiz olacak. % 30'u servis sektöründe, % 5'i sanayide, % 15'i tarım ve % 5'i de enformasyon sektöründe çalışıyor olacak. (Bu tahminlerde kamu bürokrasisi, hukuk ve inşaat gibi alanlar servis sektöründe, muhasebe gibi alanlar ise bilgi sektöründe sayılmıştır.)

A07. Birçok "klasik" hastalık hortlayacak. Bu hastalıkların bir bölümünün tedavisi için genleriyle oynanmış meyveler, virüsler, bakteriler, böcekler vs ilaç olarak kullanılmaya başlayacak.

B07. Birçok "klasik" hastalık hortlayacak. Bu hastalıkların tedavisi için geliştirilen ilaçların yan etkileri, tedavi ettikleri hastalıklardan daha ciddi bir dert olacak.

A08. Kadınlar erkeklere her istediklerini yaptırmayı, bir yandan da erkek egemen bir toplumda yaşamanın yol açtığı hasarlardan söz etmeyi sürdürüyor olacaklar.

B08. Kadınlar erkeklere her istediklerini yaptırmayı, bir yandan da erkek egemen bir toplumda yaşamanın yol açtığı hasarlardan söz etmeyi sürdürüyor olacaklar.

A09. Microsoft diye birşey olmayacak.

B09. Microsoft Windows 20'nin 17inci "service pack"ini piyasaya sürdükten iki ay sonra "service pack"in "service pack"ini 40 dolardan satışa sunacak.

A10. Ulaşımda bisikletin payı, 2005'e kıyasla iki katı artmış olacak.

B10. Güneş enerjisiyle çalışan otomobiller otomobil fuarlarında sergilenecek.

A11. Dünyanın en ciddi sağlık problemi solunum yolu hastalıkları olacak.

B11. Dünyada en çok ciddiye alınan, hakkında en çok yaygara koparılan sağlık problemi obezite olacak. Her yıl piyasaya, obeziteyi tedavi ettiği iddia edilen yeni ilaçlar sürülüyor olacak.

A12. Dünya nüfusu 8,400 milyar olacak.

B12. Dünya nüfusu 8,250 milyar olacak.

A13. Dünyanın en zengin % 1'inin toplam zenginlikteki payı % 20 olacak.

B13. Dünyanın en zengin % 1'inin toplam zenginlikteki payı % 40 olacak.

A14. ABD medyasında "nereye gidiyoruz" senaryoları gözde olacak. Kimse onları takip etmediği için, mesela Türkiye'de "nereye gidiyoruz" kaygıları var olmayacak.

B14. ABD medyası "Çin geliyor"dan sonra "Hindistan geliyor"ları da tüketmiş olacak ve "Orta Asya geliyor" senaryoları gözde olacak. Türkiye'de birileri "Orta Asya geliyor" diye fena halde kaygılı olacak.

A15. Yeryüzünde 2 milyar asker, 100 milyon terörist olacak.

B15. Yeryüzünde 600 milyon asker, 1,5 milyar terörist olacak.

A16. Son 25 yıl içinde yeryüzündeki lisanların % 39'u kaybolmuş olacak.

B16. Son 25 yıl içinde yeryüzündeki lisanların % 40'ı kaybolmuş olacak.

A17. Kozmetik sektörünün toplam büyüklüğü 240 milyar BMP (Birleşmiş Milletler Parası) (600 milyar Euro eşdeğeri) olacak.

B17. Kozmetik sektörünün toplam büyüklüğü 550 milyar dolar (720 milyar Euro) olacak.

A18. Fizikte holografik evren teorisi en gözde teori olacak. Kuantum teorisi ile kütleçekimini bir çatı altında birleştirmek üzere geliştirilen teoriler içinde en öne çıkanı, uzayın ve zamanın mutlak olmadığını öne süren teori (bugünkü "loop theory"nin gelişmiş bir versiyonu) olacak.

B18. Fizikte "her şeyin teorisi"nin bugün değilse yarın eksiksizce ortaya konacağı öne sürülecek. "String theory"nin "süperbilgisayarlar" marifetiyle onaylanmasının bir ispat sayılıp sayılmayacağı tartışılıyor olacak.

A19. Bütüncül, bugünkü GAIA hipotezini andıran bir evrim teorisi şekillenmiş olacak. Okul çağındaki çocukların hemen hepsi bu teoriyi 11-12 yaşlarında iyice öğrenmiş olacaklar.

B19. Genlerin analizinden elde edilen bilgilere yaslanarak, Batı Avrupalıların neden daha ileri olduğunun kesin olarak açıklanmış olduğu iddia edilecek.

A20. Kırmızı karıncalar ABD'de 35inci eyaleti işgal etmiş olacaklar. Bunu ABDlilerden başka kimse bilmeyecek.

B20. Kırmızı karıncalar ABD'de 35inci eyaleti işgal etmiş olacaklar. Bütün dünya bu felaketin nasıl önlenebileceğini tartışıyor olacak. Yaşayan en büyük ABDli yönetmen Hoover'ın yaptığı film, kırmızı karınca dehşetini herkese hissettirecek.

A21. Türkmenbaşı'nın torunu Türkmenbaşı olacak.

B21. Türkmenbaşı'nın torunu Türkmenbaşı olacak.

A22. Fenerbahçe'nin yeni transferleriyle, bu yıl artık ilk Avrupa şampiyonluğunu kesinlikle kazanacağından hiç bir Fenerlinin şüphesi kalmayacak.

B22. Fenerbahçe'nin yeni transferleriyle, bu yıl artık ilk Avrupa şampiyonluğunu kesinlikle kazanacağından hiç bir Fenerlinin şüphesi kalmayacak.

A23. Brüksel'de bürokrasiyi azaltma çalışmaları son safhaya girmiş olacak.

B23. Brüksel 4040 sayfalık bir raporla, AB ülkelerinde biyolojik deneylerde kullanılabilecek meyve sineği standartlarını açıklayacak. İngiltere buna itiraz edecek.

A24. Fizik Nobeli, ölümünün bilmem kaçıncı yılında (kuantum teorisini anlamlandırma konusundaki çalışmaları ve katkıları sebebiyle) Bohm'a verilecek.

B24. Fizik Nobeli Harvard Profesörlerinden Dr. Kubick'e, keşfettiği yeni parçacık sebebiyle verilecek.

A25. Almanlar "Acaba Berlin Duvarını yeniden inşa etsek mi?" diye oylamalar yapıyor olacaklar.

B25. Almanlar "Kahrolsun Berlin Duvarı" diye gösteriler yapıyor olacaklar.

Şimdilik bu kadar.

Sevgiler

CNT '80
 

Ana Sayfa | Etkinlikler | Birikimler | Ülke Gündemi | Biz Bize | Dağar | Siteler | Sanat | Başka Şeyler

Copyright © 2000-2004 sistEM