Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunlarının e-dergisidir.

Son güncelleme: 16 Ocak 2001

Kaynağımızla Bağımızı Geliştirdik: Mezunlar Listesi

Bu kez ilk sürprizimiz amblem ve logo da. Fakat bütün sayfalara zaman yetmedi. Umarım, Şubat güncellemesinden önce, eski sayfaların kalanlarını da yeni yapıya uydururuz.

sistEM'in gelişme hızı, endüstri mühendislerinin hak ettiğinin çok gerisinde. Fakat, amatör bir çabayla gelişen bu ortamın; varması mümkün olan noktalar açısından değerlendirildiğinde, çok önemli olduğuna inanıyorum. İletişimdeki gelişmelere bağlı olarak yaşanan bir çok konuda olduğu gibi, bu ortam da anlamını zaman içerisinde olgunlaştıracak.

Tıpkı ODTÜ mezunu endüstri mühendislerinin e-mail listesi gibi. Üçüncü yılını tamamlamak üzere olan liste, mezunların üçte birinden fazlasının günlük olarak iletişim içine girmesini sağlamakla bile önemli bir başlangıç noktası oluşturdu. sistEM'e Liste'ye yönelik bir bölüm açarak ikinci sürprizimizi yaptık. Bu bölümde, listeye nasıl katılınacağından başlayarak listeyle ilgili ayrıntılı bilgiler bulacaksınız. Sol menüdeki Mezunlar Listesi üzerinden bu sayfaya kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

sistEMin şimdiki kaynağı metu-ie-alumni@metu.edu.tr listesi. Bu listeye, üye olmadan email gönderemiyorsunuz. Fakat sistEM liste dışındaki katkı ve önerilere de açık. Şimdilik, Liste üyelerinin katkıları ve önerileri doğrultusunda gelişmeye çalışıyoruz. Ocak ortası güncellemesi de, bu arada listede gelişen yazışmalardan etkilendi. 

Özer; listeden, benim 'Türkçeleştirmek' için ayırdığım yazısını Word belgesi olarak gönderince işim kolaylaştı. Gelişmekte Olan Piyasalarda Mali Piyasa Krizleri Listede okuyanlar için bile şöyle rahat rahat okuma fırsatıdır.

Tomris Çavdar (90)'ın önerisi: "Kendisi öyle anılmayı istediği için Şenol`un (Sn. Tunc`un) veda şiirini, sayın Ayata`nın (bir süre önce bizlerle paylaştığı yazısını) ve sayın Güngen`in uzun soluklu duygusal ve düşünsel yoğunluklu değerlendirmelerini SistEM`in dağarcıklarımız veya daha uygun bir bölümüne eklenmesini öneriyorum.  Bu birikimler, anlatım biçimleri ve içerikleri birbirinden çok farklı olsa bile, yaşam deneyimlerinin süzgecinden geçerek her zaman karşımıza çıkamayabilecek paylaşımlardır diye düşünüyorum."

Ben, Şenol Tunç'un "Follow The Leader"ını seçtim. "Veda şiiri"ni de 'Türkçe' olarak gönderirse (ya da gönderen olursa) Biz Bize'de ona bir yer açarım. Refik Ayata'nın yazısını bir önceki güncellemede zaten koymuştum. İbrahim Güngen'in yazılarından birini de 'sürçü Türkçeleştirme' yapmış olmayalım diye teyide gönderdim, geri gelmedi. Şubat'ta dergide yerini alır.

IE'lerin sahip olduğu savlanan Sistem Yaklaşımı ve bunun kaynağı Sistem Teorisi ile ilgili çok anlaşılır, çok sıcak, çok güzel bir kitaba da Internetten online olarak ulaşılabiliyor. Deniz Tuncalp uyardı. Scientific Management'ın yanına önemli bir kaynak daha katmış olduk:
 
THE MACROSCOPE. 
A NEW WORLD SCIENTIFIC SYSTEM. by Joël de Rosnay.
 
Kitap internetten okunabileceği gibi tek bir zip dosyası halinde download da edilebiliyor.

Bu arada, kişisel EM sayfalarına ve Yurt dışındaki EM bölümlerine bağlantıları eklemeye de devam ediyoruz. 

Eski biçimiyle kalan sayfalar için tekrar özür dilerim. 

Nezih Yaşar
Editör

Bilgi için: 
Sözlüğü tıklayın; sayfasına gidin
ya da
tel : 232 323 6271
232 323 4745
faks : 232 369 1940
e-posta : sayisal@sayisal.com.tr


 

Etkinlikler | Birikimler | Ülke Gündemi | Biz Bize | Dağar | Siteler | Sanat | Başka Şeyler | Mezunlar Listesi | Yazışma