Arşiv  listEM  Yardım  Yazışma

Ana Sayfa | Etkinlikler | Birikimler | Ülke Gündemi | Biz Bize | Dağar | Siteler | Sanat | Başka Şeyler  

  ListEMin Web Arayüzü ve Kolaylıklar
 

ListEM

İşleyiş Belgesi

Duyarlıklar

Komutlar

Kolaylıklar

Başkalarının Kuralları

Arşiv ve Web Arayüzü

ListEM Raporu

WEB Arayüzü (Listeci denen metu listproc)

1999 Mart ayından bu yana yazılmış mesajlara erişim ve üyelik ayarlarını düzenleme olanağı sağlıyor. Ayrıca, sistemin kullanım bilgilerine de ulaşılabiliyor.

WEB Arayüzüne Kayıt

Kayıt için aşağıdaki adrese gidiyorsunuz. Bu ListProc’un ODTܒdeki anasayfası. Bu işlemle listEMe değil (oraya zaten üyesiniz) Listeci'ye üye oluyorsunuz.

http://listproc.metu.edu.tr:9000/

“Registration Form”u tıklayarak kayıt sayfasına ulaşıyorsunuz. Sizden istedikleri şunlar: Full Name, Email Address, Desired Login Name, Password, Verify Password

Eposta adresi olarak, üye olduğunuz listede (metu-ie-alumni’de) kullandığınız eposta adresini vermeye özen göstermelisiniz. Çünkü, o adresle bir kaydınız varsa, size bir doğrulama mesajı geliyor ve bunu yanıtlamanız gerekiyor.

Açıl Susam Açıl

Kayıt işini yaptırdıktan sonra, aralarında metu-ie-alumni’nin de bulunduğu listelerin listesinin bulunduğu bölüme girilebiliyor. Burada artık içeriden biri olduğunuzdan size sağlanan çeşitli olanaklar var: Archives, Help, Documentation gibi.

İsterseniz, 120 dolayındaki listenin adları ve kısa tanımlarına şöyle bir göz atabilirsiniz.

Sayfanın üst kısmındaki seçeneklerden 'subscriber’ı seçip “show selected lists”i tıkladığınızda sadece üye olduğunuz liste(ler/y)le karşı karşıya kalacaksınız.

İster buradan ister bütün bütün listelerin arasından metu-ie-alumni’yi tıklayarak gideceğiniz “Utilities for METU-IE-ALUMNI” bölümünde listemizle ilgili bilgilere ulaşabilir, basit bir iki kişiselleştirme de yapabilirsiniz. Seçenekler şunlardır:

List Information

List Settings

List Subscribers

List Archives

Subscription Options

Unsubscribe

Bunların da önemlileri üzerinde duralım.

Kişiselleştirmeler

Kişiselleştirmeler için Subscription Options’ı tıklamalısınız.

ListEMizin iki varsayılan özelliğini burada kendiniz değiştirebilirsiniz.

Biri (Mail Mode) listeyle mesaj alışverişinizi düzenler; seçenekler şunlardır:

ACK: Kendi gönderdikleriniz dahil, bütün mesajlar teker teker posta kutunuza gelecektir.

NOACK: Kendi gönderdikleriniz hariç, bütün mesajlar teker teker posta kutunuza gelecektir.

DIGEST: Gün içerisinde gelen bütün mesajlar gece yarısından sonra toplu olarak posta kutunuza gelecektir.

DIGEST-NOMIME: (Denemedim; bakınca, kendiniz yorumlayın.)

POSTPONE: Üyeliğinizi geçici olarak askıya alır. Yeniden başlatmak için yukarıdaki durumlardan birini seçmeniz gerekir.

Diğeri (Conceal Address) “Utilities for METU-IE-ALUMNI” bölümündeki “List Subscribers” dan girildiğinde adınızın ve e-posta adresinizin görünmesini sağlar ya da engeller.

Bu seçenek anlamadığım bir nedenle, varsayılan olarak “YES”tir. O yüzden de, List Subscribers’ı tıklayıp üyelerimizin listesini almaya kalktığınızda sadece, bunu “NO”ya döndüren üyelerimizin isim ve e-posta adreslerini görebileceksiniz.

Arşiv

Nihayet bu yazıyı yazmama neden olan konuya geldik: List Archives’i tıkladığınızda bir sorgu satırıyla birlikte, ListEMdeki mesajların aylık olarak gruplandığı bir tablo ile karşılaşırsınız. (Buraya sol menüdeki Archives’i tıklayıp oradan metu-ie-alumni’yi tıklayarak da gelebilirsiniz.)

Liste Arşivi’inde iki çeşit arama yapabiliyorsunuz: Aylık listelerden ve anahtar sözcüklerle.

Aylık Listelerde Arama

Aşağıdaki tabloda, Listemizin 1999 yılının Mart ayından sonrasına ait mesajların; içinde bulunduğumuz aydan başlayarak geriye doğru gruplanmış bir listesi vardır. Aradığınız mesajın hangi ay içerisinde olduğunu biliyorsanız. O aya ait mesajların listesine ulaşmak için ilgili satırı tıklamanız gerekiyor. Daha sonra 300-700 arasındaki mesajı satır satır izleyebileceğiniz gibi, tarayıcınızın Düzen(le) menüsündeki Bul komutu yardımıyla sözcük taraması da yaptırabilirsiniz.

Sözcük Taraması

Bunun çok iyi çalıştığına inanamadım. Fakat sonunda bir şeylere ulaşıyorsunuz. Aramanızda çıkmadıysa da, (benim gönlüm kendi deneyimlerimde rahat değil) aradığınız sözcük, olmasına rağmen bulunamamış olabiliyor.

Utilities for METU-IE-ALUMNI içinde unsubscribe diye bir bölüm de var. Hiç kimsenin söyledikleri, kalmanız için yetmediğinde, ListEMden ayrılmak için de, bu arayüzü kullanabilirsiniz.

Nezih Yaşar

Not: Bu yazı, listEMe gönderilmiş eski bir mesajin güncel bilgilere göre düzenlenmiş halidir.

Ana Sayfa | Etkinlikler | Birikimler | Ülke Gündemi | Biz Bize | Dağar | Siteler | Sanat | Başka Şeyler