Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunlarının bir e-ortamıdır.

Ana Sayfa | Etkinlikler | Birikimler | Ülke Gündemi | Biz Bize | Dağar | Siteler | Sanat | Başka Şeyler

Arşiv

metu-ie-alumni

Kimlik

Yazışma

Fikir Bankası

Yasemin Kaya

PerşEMbe

Arçelik

 

Arman

Bahadır

Gökhan

Sertaç

Yasemin

Zeki

Arçelik'i nasıl buluyorsun?
Fazla iş tecrübem olmadığı için karşılaştırma şansım yok; ama açık olan Arçelik büyük bir yer. Bunun avantajlı yanları da var, dezavantajlı yanları da. Burada, Arçelikli olmanın yanı sıra ArGeliyim. 100 kişilik bir grup olarak ATGM (Araştırma ve Teknoloji Geliştirme Merkezi)'nin kendine özgü bir yapısı, bir kültürü var. Avantajlı yanı, size sağlayabildiği olanaklar. Yaptığınız işle ilgili çalışmanızı özendirici bir ortama ve kişilere sahipsiniz, burada. Arçelik; yenilikler açık. Bu da size moral veriyor. Bir çok şirket için bir ArGe bölümü ancak bir hayaldir. Bununla beraber, şirketin diğer işletmelerinden fiziksel anlamda uzak olmak ender de olsa sıkıntı yaratabiliyor.
Ben proje yönetiminde çalışıyorum. Yaptığım iş; projelerin belli bir sistematik içerisinde yürütülmesinin sağlanması, proje yönetim sisteminde iyileştirme, raporlamalar ve gerektiğinde proje liderlerine desteği kapsıyor. Ayrıca, şu sıralarda projelerin seçimi ve proje portföyünün dengelenmesi amacıyla yeni bir sistem uygulamaya alıyoruz. Konunun araştırılması ve uygulamaya alınmasında yönetimin desteği çok fazlaydı. Başka yerlerde bu kadar fırsat bulunabilir mi; bilmiyorum.

Yaptığın işi endüstri mühendisliği açısından nasıl değerlendiriyorsun?
Proje yönetimi açısından bakarsanız; aldığım derslerden bu iş içerisinde önemli ölçüde yararlanıyorum. Sistem kurma ve organizasyon tarafı, maliyeti, muhasebesi, ekonomisi derken; ben çok ilişkili olduğunu düşünüyorum. Endüstri mühendisleri için iyi bir uygulama alanı olduğunu düşündüğümü söyleyebilirim.
İş başvurusu sırasında, seçenekleri bana sayarlarken ArGe'yi de saymışlardı. Ben önce "Geçiniz." demiştim. Sonra nedense, biraz ayrıntısını sorunca, ilgilenebilir bulmuştum da bugün buradayım.

Bu iş, senin için önemli bir birikim oluşturuyor mu?
Burası okulda öğrendiklerinizin uygunabilmesi için çok iyi bir ortam. Önerdiklerinizin uygulanması olasılığı da yüksek. Örneğin IT grubundan arkadaşların desteği ile uzun süredir düşünülen Fikir Bankası anlayışını uygulama olanağı bulabildik burada. Bu çalışmada, fikirleri kaybetmemeyi, bütün bir dönem boyunca kayıt altına alıp projelere dönüştürülmesini sistematikleştirmeyi hedeflemiştik. Fikir üretimini, yılın belli dönemlerine has bir iş olmaktan çıkarmaya, konferans ve seminerlerde ya da herhangi bi biçimde oluşan fikirlerin işlenmesi için fırsat yaratmaya yönelik bir uygulama bu. Komik bile olsa, fikirleri ilk hallerinde yakalamaya çalışmak anlayışını taşıyor. Hatta Einstein'ın bir lafını slogan olarak da kullanmıştım. "If an idea is not absurd at a first time there is no hope for it." 
Fikirler; periyodik olarak uzmanların da katılımıyla tartışılarak, bir proje olarak geliştirilip geliştirilemeyeceği, mevcut projelere aktarılıp aktarılamayacağı değerlendiriliyor. Fikir Bankası ile projelerin temelindeki fikirlerin projeye dönüşümü sürecini de yönetilebilir kılarak halkayı tamamlamış oluyorduk. 

İşle ilgili olarak bu çizgide mi yürüyeceksin? 
Proje yönetiminde yeterince birikimim oluştu ve proje portföyü yönetiminde literatür bilgim var. Bu noktadan sonra portföy yönetimi konusunu biraz daha uygulamalarla zenginleştirme şansım olursa çok iyi olacak. Başka şeyleri de kaçırıyor muyum duygusunu yok edemiyorsunuz ama, bu çizgiden esas olarak memnunum. 

Bu kadar iş deneyiminden sonra bölüme dönsen, neyi değiştirirdin bölümde?
Öğrencilerin öğretim üyeleriyle iletişimini özendirecek düzenlemelere ağırlık verirdim. 

Listeyle ilişkilerin nasıl?
Listeyi çok iyi takip edemiyorum. Konular ve isimler üzerinden bazı elemeler yapıyorum. Daha çok teknik bilgileri izlemeye çalışıyorum. Kelimelerin Türkçe anlamlarının tartışılması ilgimi çekiyor. İletişim açısından çok faydalı buluyorum.

Ana Sayfa | Etkinlikler | Birikimler | Ülke Gündemi | Biz Bize | Dağar | Siteler | Sanat | Başka Şeyler