Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunlarının bir e-ortamıdır.

Ana Sayfa | Etkinlikler | Birikimler | Ülke Gündemi | Biz Bize | Dağar | Siteler | Sanat | Başka Şeyler  

Arşiv

metu-ie-alumni

Kimlik

Yazışma

 

 

 

Türkiye Altı Sigma'nın neresinde?

Murat Sal Erdin gündem belirlemeye devam ediyor. Konunun üstüne gidince, Bahadır Akın; karakuşaklı konunun çerçevesini çizdi. Aceleye gelmiş olsa da açılış için gerekli herşey bu yazıda var:  Altı Sigma ve TKY, Altı Sigma ve QFD, Altı Sigma ve Kalder, Altı Sigma ve Türkiye.

 

GE'de 6Sigma

Eski bir GE çalışanı olarak Metin Uzunoğulları GE deneyimini özetledi. Bir de GE'nin 6 Sigma sayfasına bağlantı.

 

Türkiye'den Kalite Manzaraları

Selçuk Aytimur, bizi 90'lı yıllara geri götürüp Kalite kitaplarının ortaya çıkış öyküleri dahil, o günlerin heyecanını taşıyor. 

 

KYS'nin KGS olduğu 1994 sürümüne göre düzenlenmiş kitabının, bugünlerde ISO 9000:2000 sürümüne göre uyarlamalarını hazırlayan Selçuk Aytimur'un, kendi kitabıyla ilginç karşılaşmalarını (Kalite El Kitaplarında ve internet'te) da aktardığı yazısı çok farklı boyutlar içeriyor.

 

Köpek Öyküleri

Turgut Uzer bir tüketim çarpılmasını aktardığı öyküsünde uzun uzun köpeklerini de anlatınca, bir köpek öyküsü patlaması yaşandı. İbrahim Güngen, Arslan Örnek ve Güldal Büyükdamgacı da anlattı.

Biz Bize sayfalarında mezunlarımızın hayvanlarına da yer açtık. Belki; kuşlu, kedili, balıklı, devamı da gelir diye.

 

Lojistik ve Endüstri Mühendisliği

ListEM'de paylaşımın güzel örneklerinden biri de nu yılın başlarında Mehmet Gümüş'ün bir sorusu üzerine başlamıştı. Mehmet de gelen yanıtları sistEM için toparladı. 

Tedarik zincirlerinde partnership anlaşmaları: bilgi alıyor/veriyorsunuz ve neticesinde kaynaklarınızı daha etkin kullanıyorsunuz. "Logistics tools" adı verilen metotlar da, bu anlaşmaların temelini oluşturan, karşılıklı bilgi paylaşımını gerektiren, aynı zamanda fiziksel yatırımları da şart koşabilen günümüz yaklaşımları. Yazıda, ikisi detaylı olmak üzere, bu metodların beşi irdeleniyor.

 

Diversity

Farklılık, Çeşitlilik, Çeşit Zenginliği gibi sözcüklerle karşılıklandırmaya çalıştığımız bu kavram üzerine Kadri Hasbay'ın başlattığı tartışmayı neredeyse olduğu gibi sistEM'e taşıdık. Bahadır Akın'ın tanımla ilgili irdelemesine de özel bir yer verdik; Osman Coşkunoğlu'nun yazısına da.

 

Reklamlar

Çok çeşitli nedenlerle, reklamları, listede gündem maddesi yapmıştık. Söylenenler boşa gitmesin dedik. Şenol Keserlioğlu tartışmaları toparladı. Bu konunun geliştirilmesinde Işık Uman'ın da payı olsa gerek. Devamını yazarsa, bunu daha iyi anlayacağız.

  

Liderlik Tarifi

Liste'nin sistEM'i nasıl beslediğine iyi bir örnek olacak bu güncellemenin başarılı 'toparlama'larından biri de liderlik üzerine oldu. Çok verimli bir tartışmaydı: sistEM'e kazandıran A. Alper Çeltek'e teşekkürler!

 

Kamu Yönetiminde Yeniden Yapılanma (KY3)

Çok fazla gelişmese de devletin küçültülmesi üzerine bazı tartışmalar yaşandı listemizde. Bu tartışmalar sırasında, Erol Sayın; David Osborne ve Ted Gaebler'in yazmış oldukları "Hükümetin Yeniden İcadı: Girişimcilik Ruhu Kamu Sektörüne Nasıl Aktarılır? - Reinventing Government: How the Entrepreneurial Spirit is Transforming the Public Sector)" kitabı üzerine hazırladığı özeti göndermişti.

 

Tütün ve Kullanımı

"Hep önemli olan, ama önümüzdeki günlerde Tütün Yasası ve Tekel'in Özelleştirilmesi Uygulamaları ile gündemi daha çok meşgul edecek bir konuya gönderdiğim amatör ve kısa bir bilgi notu ile dikkatinizi çekmek istiyorum. Umarım ilginizi çeker." demişti; Murat Uçar.

 

APS System Integration

Integrating an APS system into an existing business application suite may be a complex undertaking and pose many challenges.
By carefully considering all the functional challenges -- with a focus on integration touch points -- your company's APS implementation project can provide a variety of benefits to many departments. By Yüksel Çamaş 

 

Çalı Arkasından

Turgut Uzer'in ortaya çıkması için davet ettiği Güldal Büyükdamgacı'nın Liste üzerine yazdıklarında, çıkaracağımız çok şey var. Yazmaya devam ederse; hep birlikte kazanacağız demektir.

 

Öylesine

Selçuk Aytimur, meslektaşlarımızı ve meslektaş adaylarını özellikle mesleğin ilk yılları için uyarıyor: Size yatırım yapmayan kuruluşlarda, takılıp kalmayın. Bu özete ulaşmak o kadar kolay mı? Ayrıntılar için başlığı tıklayın.

 

TEMÖB

Türkiye'deki Endüstri Mühendisliği Öğrencilerinin 14. Buluşması Eylül ayında GSÜ'nde gerçekleşecek. "Yeni Ekonomide Rekabet Stratejileri"ni konuşacaklar. Bu konuyla ilgili olan öğretim görevlileri ya da iş hayatından anlatacakları olabilecek ilgili konuşmacılar da arıyorlar. Konuyla ilgili CRM'den e-işe ya da e-ticarete kadar birçok alt başlık düşünmüşler. Dolayısıyla küreselleşen ekonomide şirketlere rekabet avantajı kazandıracak her türlü stratejiyle ilgili konu ve konuşmacıya açıklar.

Bu arada sponsor arayışları halen sürüyor; 200 kişilik ve 5 günlük bir öğrenci organizasyonuna ne kadar büyük bir sponsorluk desteği gerektiğini tahmin edebiliyorsunuzdur. 

 

Bugün 18 Mart
"Bu bağlamda Ankara Devlet Opera ve Balesi`nin çok önemli bulduğum bir etkinliğini duyurmak istedim. `Çanakkale Şehitleri` balesi son dönemde gerçekleştirilen özgün ve anlamlı yapıtlardan en onemlisidir. Ankara`da oturan üyelerimizin ve yolu Ankara`ya düşenlerin görmelerini öneririm. Ankara Devlet Opera ve Balesi`nin yayın organlarında yayımlanmak üzere `Çanakkale Şehitleri Balesi` için hazırladığım bir yazıyı da günün önemi nedeniyle SistEM`e katkı olarak gönderiyorum." Tomris Çavdar

 

Gücün Efendisi

Şu üçünü yan yana koyun: Yüzüklerin Efendisi, Star Wars, Harry Potter. Arkadaşlarımızdan M. Işık Uman fantezi dünyasını kendisine bakarak değerlendirmiş. Belki de baktığı yalnız kendisi değildi. Işın kılıcını, işyerindeki çekmecesine saklarken gördüğü arkadaşları da olmuştur. Belki de birinizin bölümde gizlediği asayı bulmuştur.

Sistem için Kılavuz

 

Rektör'den

Rector's letter

 

ODTÜ EM Mezunları İletişim listesi

 

Arçelik'te bir PerşEMbe

 

EMitör'den

 

TEMÖB

 

EM Sözlük Deneyi

 

Ana Sayfa | Etkinlikler | Birikimler | Ülke Gündemi | Biz Bize | Dağar | Siteler | Sanat | Başka Şeyler